The Duke of Edinburghs International Award

Mezinárodní cena vévody z Edinburgu je prestižní vzdělávací program pro mladé lidi, který tě podporuje v osobním rozvoji a získávání dovedností uplatnitelných v budoucím životě a práci. Přidej se i ty k více než 8 milionům úspěšných absolventů napříč 140 zeměmi světa.

 • Join us

  Pokud je ti 14 až 24 let, neváhej a zapoj se v rámci jednoho z DofE center do programu. Získáš svého vedoucího, který ti bude pomáhat ve tvé cestě DofE.

  How to join

 • Oblasti programu

  Urči si a splň celkem 4 výzvy - ve sportu, rozvoji talentu, dobrovolnictví a dobrodružné expedici ve třech úrovních, od bronzové (6 měsíců trvání) až po zlatou (18 měsíců)

  More information

 • Life after DofE

  Získej prestižní, celosvětově uznávaný zlatý, stříbrný nebo bronzový certifikát, který ti předá jeden z DofE patronů na slavnostní ceremonii.

  More information

What is happening

 • Alice Moserová

  DofE stories

  Alice Moserová

  I started the DofE Award because I was drawn to the challenge of hiking and camping. I knew that the expedition would be a lot of fun especially because I would be in a group with my friends. Besides the expedition I was excited by the idea of doing new activities such as playing the piano. I knew the DofE Award would be a challenge to finish which made me want to do it all the more.

  Whole story More DofE stories

 • Michal Zapletal

  DofE stories

  Michal Zapletal

  Being active and involved in various activities is my idea of living. DofE supports that and that is the main reason why I decided to take part in completing the Award. I would not be able to live happily without sport, meeting new people and trying out new stuff. DofE allows me to keep track of what I do and enjoy it even more when being awarded.

  Whole story More DofE stories

 • Lucie Kubelová

  DofE stories

  Lucie Kubelová

  I joined the DofE Award in my final year at the gymnasium. I was attracted by the possibility to gain new skills and experiences, get to know new people and take part in projects abroad. Pursuing the programme sections was easy for me as I chose activities I was interested in and I enjoyed them very much.

  Whole story More DofE stories

 • Ivanna Yurkiv

  DofE stories

  Ivanna Yurkiv

  I seek challenge. I need to constantly do something new and something different. And so when I have heard about the DofE Award, I knew that it was an activity that I needed to try. It required full commitment for over a year. I had to be physically and mentally ready to a four day hike and to top it all up, it was necessary for me to do a residential project on my own. The moment I heard the announcement about application, I was in.

  Whole story More DofE stories

 • Věrka Kolářová

  DofE stories

  Věrka Kolářová

  I love travelling and getting to know other cultures which is something I could do in the programme. Thanks to DofE Award I travelled to Russia as well as South African Republic. At the beginning it was hard for me to orientate myself in unfamiliar environment and start communicating with someone I've just met. But we all felt like this which created an unforgettable atmosphere that brought us all together in the end. In such moments inseparable friendships were born.

  Whole story More DofE stories

Patroni programu

Cenu DOfE podporuje řada významných českých osobností Jakub Vágner, Marek Eben, Lejla Abbasová, Dan Přibáň, Klára Nademlýnská a další...

Seznámit se s patrony

Check our videos

DofE on YouTube

Contribute to change

You too can help young people unreveal their potential and approach life with courage.

Stay up to date

The National Office of the DofE Award can send you monthly news.

Send page by e-mail


Verification code
Verification code
 

Please fill in at least the fields marked with an asterisk ( * ). Thank you

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací