V České republice funguje program DofE od roku 1995 a za tu dobu už bylo oceněno přes 5000 účastníků.

V roce 2019 získalo bronzovou, stříbrnou a zlatou Cenu vévody z Edinburghu 750 mladých lidí.

Kamila Otrubová

držitelka zlaté Ceny vévody z Ediburghu

Kamila je držitelkou zlaté Ceny vévody z Edinburghu. Svou cenu převzala z rukou prince Edwarda v roce 2017. Jejím cílem v oblasti Pohyb bylo zdolat Elbrus, nejvyšší horu Kavkazu a Ruska, a to se jí podařilo. Tento úspěch ji inspiroval ke splnění dalšího z jejích snů, a to vystoupat na Kilimandžáro. DofE ji přesvědčilo, že lze dokázat mnohé, a to nejen ve sportovních, ale i dobrovolnických projektech. Je studentkou medicíny a ve svém volném čase se věnuje výuce lyžovaní, skialpinismu, triatlonu, němčině, francouzštině a hře na klavír. 

 

Eliška Vašířová

prezidentka DofE klubu a držitelka zlaté Ceny DofE

„DofE pro mě vždy spojovalo – a stále spojuje – čtyři nejdůležitější oblasti mého života. Zlepšování se v aktivitách, které mě baví, péče o ty, kteří neměli takové štěstí, kontakt s inspirujícími lidmi a v neposlední řadě přijímání nových výzev a dobrodružství.
Poté, co jsem v programu splnila stříbrnou a zlatou úroveň, působím jako moderátorka závěrečných ceremonií a ambasadorka v nově zapojených centrech. Podílím se také na vedení DofE Klubu, jenž spojuje účastníky a absolventy DofE, kteří podobně jako já věří, že to má cenu!“

Eliška nyní studuje na Právnické fakultě Univerzity Karlovy a také obor Psychologie na Univerzitě Palackého.

Tomáš Vavrečka

držitel zlaté Ceny vévody z Edinburghu

Tom pochází z vesničky Hlubočec u Ostravy a už odmala se věnuje parkouru. Parkour byl také jednou z jeho aktivit v rámci plnění zlaté úrovně, kde se v rámci dobrovolnictví věnoval vedení dětského kroužku parkouru a založil vlastní neziskovou organizaci.

Tom je držitelem bronzové, stříbrné i zlaté Ceny vévody z Edinburghu.

Koukni na to, jak jde Tomovi parkour v našem videu.

Jakub Růžička

držitel zlaté Ceny vévody z Edinburghu

Jakub je držitelem stříbrné a zlaté Ceny vévody z Edinburghu. Studuje geografii na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy a dobrodružství, objevování a překonávání sebe sama má prostě v krvi. V rámci DofE se mimo jiné začal učit (a stále se ještě učí) švédsky, značkuje trasy pro KČT, zvládl trasu Jizerské 50 a na kole dojel do Bosny a Hercegoviny a zpátky. Ve volném čase je nejraději venku v přírodě na nohou, kole nebo v zimě na běžkách.

Video o Kubově cestě DofE najdeš na našem YouTube kanále.

Lukáš Kotlár

držitel zlaté Ceny vévody z Edinburghu

„Pocházím z dětského domova a DofE se v mých 14 letech stalo důležitou součástí mého života, díky které jsem se naučil mnoho nových věcí. Díky účasti v programu jsem měl mimo jiné šanci dostat se na zahraniční expedici do Rumunska, poznal jsem spoustu zajímavých lidí, získal nové přátele a rozšířil své obzory. Dokonce jsem měl i velmi vzácnou možnost setkat se s Její královskou Výsostí Sophií, hraběnkou z Wessexu.

Lucie Leišová

držitelka zlaté Ceny vévody z Edinburghu

„Plavu už od dětství a chtěla jsem se posunout zas o něco dál, tak vznikl nápad přeplavat Gibraltar. Podařilo se a díky tomu jsem dostala pozvání na večeři s britským princem Edwardem, který vede celosvětové DofE. Hodně jsem se naučila i v oblasti dobrovolnictví, kde jsem trénovala dětský plavecký oddíl.“

Lucie stále aktivně propaguje plavání jako sport pro všechny, například v roli patronky projektu organizace SenSen a Konta Bariéry.