Co je DofE

Program DofE je příležitostí, jak získat nové přátele, silné zážitky a užitečné dovednosti. Od jeho založení se programu zúčastnilo už přes osm milionů mladých lidí z celého světa a k nim se můžeš přidat i ty.

Program DofE je tady od toho, aby ti pomohl zdolat výzvy, které bys chtěl(a) překonat a splnit si sny, které máš. V programu DofE se budeš dlouhodobě a pravidelně věnovat aktivitám ve čtyřech oblastech: dovednost, dobrovolnictví, pohyb a expedice, na zlaté úrovni navíc vyrazíš na rezidenční projekt. Vstup do programu je dobrovolný a jeho účastníci mezi sebou nesoutěží. Můžeš si také zažádat o finanční příspěvek na své aktivity skrze náš fond DofE.

V programu DofE budeš mít čas i podporu od svého vedoucího, abys přemýšlel(a), jaké jsou tvé zájmy, schopnosti a ambice, a na základě toho si stanovil(a) cíle v jednotlivých oblastech programu. K dosažení těchto cílů tě dovede jen tvá vytrvalost a odhodlání. Nakonec tě čeká skvělý pocit z dosaženého úspěchu, posunutí hranic toho, co dokážeš, získání nových zkušeností, zážitků a kontaktů.

Z programu DofE si odneseš jen tolik, kolik do něj vložíš, protože v něm stejně jako v životě k opravdovému úspěchu nevedou žádné zkratky. Za vložené úsilí navíc získáš prestižní certifikát – Mezinárodní cenu vévody z Edinburghu – který ti předají významné osobnosti z České republiky či Velké Británie a jenž ti může pomoci k přijetí na vysokou školu nebo do vysněného zaměstnání. 

Pokud tě náš program zaujal a je ti od 14 do 24 let, stačí se jednoduše přihlásit přes naší platformu Zažij DofE. Program je nutné dokončit nejdéle den před tvými 25. narozeninami.

Za účast v programu se hradí jednorázový poplatek, který jde na správu online aplikace, do které si účastníci zaznamenávají své aktivity a vedoucí sledují a potvrzují jejich postup programem. Také jsou z něj částečně hrazeny náklady na slavnostní předávání Cen pro absolventy, certifikát a jedinečný odznak DofE.

  Místní centrum iDofE
Bronz 100,- 300,-
Stříbro 200,- 400,-
Zlato 300,- 500,-
 

 

Aby pro tebe program DofE byl opravdovou výzvou, ale také zábavou a přínosem, můžeš si sám zvolit, jakou úroveň programu chceš plnit, jakými aktivitami se zabývat a jaké cíle plnit.

Možná už teď děláš různé věci, ve kterých tě díky DofE bude moci někdo podpořit (školní kroužky, sport, dobrovolnická výpomoc, kempování). Nebo máš nějaká přání a představy o tom, co bys rád dělal, ale nemůžeš se odhodlat s tím začít. Nebo máš zajímavé plány, ale jakmile se něco nedaří, vzdáváš se jich. 

S DofE půjde všechno líp a bude to i větší zábava! Abys uplatnil svou všestrannost, program DofE má čtyři základní oblasti: dovednost, pohyb, dobrovolnictví a expedice. Pro splnění zlaté úrovně se navíc zúčastníš rezidenčního projektu. V každé z těchto oblastí si vybereš aktivitu, která tě zajímá, ať už se jedná o nějakou novou nebo o tu, kterou už děláš. Společně s dospělým člověkem, který je v dané aktivitě skutečný, si stanovíš ambiciózní cíl, na jehož plnění budeš následně pracovat po dobu odpovídající vybrané úrovni programu.

V programu DofE nestačí dělat jen jednu věc, ale je jich třeba splnit několik. Proto si vybereš aktivitu v každé z následujících oblastí a budeš se jí dlouhodobě věnovat.

Dovednost

Každý v sobě skrýváme jiný talent. V našem programu se proto sám rozhodneš, co chceš zlepšit, nebo se věnuješ tomu, co tě nejvíc baví. Možností je spousta – hra na hudební nástroj, jazyky, keramika, nebo třeba nějaká technická dovednost.

Pohyb

Pohybem ku zdraví a pohodě. V této oblasti programu zlepšíš svůj sportovní výkon, fyzickou kondici, poznáš radost z pohybu a naučíš se dbát na zásady zdravého životního stylu. Můžeš se věnovat týmovému sportu a při tom získat nové kamarády či si zvolit sport individuální.

Dobrovolnictví

Celý život dáváme a dostáváme. Dobrovolnictví je jedním ze způsobů, jak dávat a dostávat zároveň. Seznámíš se při něm s lidmi, které bys jinak nejspíš nepotkal(a), a naučíš se empatii, toleranci, zodpovědnosti a trpělivosti. Zažiješ také, jaké to je být užitečný/á.

Expedice

Za hranice všedních zážitků. Dobrodružná expedice je výzvou k překonání obav z neznámého a příležitostí vyrazit s partou na několik dní objevovat zajímavá místa v České republice i zahraničí. Může pršet, může sněžit, ale dobře připravenou skupinu nic takového nepřekvapí. Podmínky expedice najdete ke stažení zde - https://www.dofe.cz/upload/forms/20-podminek-dobroduzne-expedice-nove.pdf

Rezidenční projekt

Všude dobře, nejen doma. Tato aktivita se týká jen účastníků zlaté úrovně programu DofE. Na rezidenčním projektu se seznámíš s novými kamarády v neznámém prostředí a věnuješ se spolu s nimi zajímavé a smysluplné aktivitě dle svého výběru. Rezidenčním projektem může být například tábor, vzdělávací pobyt, výměnný zájezd nebo dobrovolnický projekt v České republice, ale i v zahraničí.

Aby pro tebe bylo absolvování programu DofE  opravdovou výzvou, je důležité, aby sis nastavil(a) odpovídající laťku. Bude-li pro tebe dosažení stanovených cílů příliš lehké, nedosáhneš náležitého uspokojení z jejich splnění. Na druhou stranu příliš těžké výzvy by tě mohly odradit. Proto má program tři úrovně s odlišnou obtížností – bronzovou, stříbrnou a zlatou. Můžeš začít nejlehčí, tedy bronzovou úrovní, nebo se pustit rovnou do úrovně stříbrné či zlaté.

Bronze medal

Bronz

Do bronzové úrovně se můžeš zapojit od 14 let. Čekají tě v ní celkem 4 oblasti: dovednost, pohyb, dobrovolnictví a expedice. Prvním třem aktivitám se budeš věnovat minimálně po dobu 3 měsíců; navíc si z nich vybereš jednu, v níž si stanovíš náročnější cíl, kterému se budeš věnovat o 3 měsíce déle. Expedice musí trvat aspoň 2 dny a 1 noc. K získání Bronzové ceny vévody z Edinburghu je tedy třeba minimálně 6 měsíců.

Silver medal

Stříbro

Do stříbrné úrovně se můžeš zapojit od 15 let. Čekají tě v ní celkem 4 oblasti: dovednost, pohyb, dobrovolnictví a expedice. Prvním třem aktivitám se budeš věnovat minimálně po dobu 6 měsíců; pokud nejsi držitelem Bronzové ceny vévody z Edinburghu, vybereš si z nich navíc jednu, v níž si stanovíš náročnější cíl, kterému se budeš věnovat o 6 měsíců déle. Expedice musí trvat aspoň 3 dny a 2 noci. K získání Stříbrné ceny vévody z Edinburghu je tedy třeba minimálně 6 měsíců v případě držitelů Bronzové ceny a minimálně 12 měsíců v případě, že začneš až touto úrovní.

Gold medal

Zlato

Do zlaté úrovně se můžeš zapojit od 16 let. Čeká tě v ní celkem 5 oblastí: dovednost, pohyb, dobrovolnictví, expedice a rezidenční projekt. Prvním třem aktivitám se budeš věnovat minimálně po dobu 12 měsíců; pokud nejsi držitelem Stříbrné ceny vévody z Edinburghu, vybereš si z nich navíc jednu, v níž si stanovíš náročnější cíl, kterému se budeš věnovat o 6 měsíců déle. Expedice musí trvat aspoň 4 dny a 3 noci, rezidenční projekt nejméně 5 dní a 4 noci. K získání Zlaté ceny vévody z Edinburghu je tedy třeba minimálně 12 měsíců v případě držitelů Stříbrné ceny a minimálně 18 měsíců v případě, že začneš až touto úrovní.

 

Zaujali jsme tě? Staň se jedním z nás!

Projdi si naše instrukce a zjisti, zda se program hodí pro tebe.

Jak začít

Podívej se na naše videa

DofE na YouTube

Podpoř dobrou věc

I vy můžete přispět k tomu, aby mladí lidé odhalili svůj potenciál a přistoupili ke svému životu aktivně.

Zůstaň v obraze

Národní kancelář programu vám může každý měsíc zasílat tipy a novinky.

Poslat stránku e-mailem


Ověřovací kód
Ověřovací kód
 

Vyplňte prosím alespoň pole označené hvězdičkou ( * ). Děkujeme

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací