Co můžete podpořit

Program DofE je vzdělávací program, který mladým lidem od 14 do dovršení 25 let umožňuje rozvíjet své dovednosti a aktivně využívat volný čas. Následující video ukáže, co o programu říkají jeho podporovatelé, patroni, ale i pedagogové a mladí lidé do něj zapojení.

Pro mladého člověka je účast v programu DofE zážitkem, jehož prostřednictvím se naučí, že pomocí zodpovědnosti a vytrvalého úsilí může dosáhnout i těch nejambicióznějších cílů. Vstupem do programu mladý člověk přijímá výzvu, že na sobě bude dlouhodobě pracovat. A naplnění této výzvy mu přináší oprávněné sebevědomí a touhu přistupovat k životu proaktivně a vyhledávat i další výzvy, včetně těch studijních a profesních.

Program stojí na propracované a lety ověřené metodologii založené na principech zážitkové pedagogiky a jedním z jeho základních pilířů je individuální práce s mladými lidmi.

Další argumenty ve prospěch tohoto programu můžete najít v autentických příbězích jeho absolventů.

DofE je vzdělávací program pro mladé lidi, který má za sebou už takřka šedesátiletou historii. Pod názvem Cena vévody z Edinburghu (originálním názvem The Duke of Edinburgh’s Award) ji v roce 1956 založil manžel britské královny Alžběty II. princ Philip, vévoda z Edinburghu, společně s německým pedagogem a velkým propagátorem zážitkové pedagogiky Kurtem Hahnem a vedoucím první úspěšné expedice na vrchol Everestu, lordem Huntem.

Slovo „mezinárodní“ do názvu přibylo v roce 1980 na základě faktu, že se tento program rychle rozšířil po celém světě, a myšlenky, že by této situace měl program ve svém konceptu také využívat. Proto je dnes v programu kladen důraz mimo jiné na celosvětovost, naplňování mezinárodních standardů, srovnatelnost dosažených úspěchů napříč zeměmi a na nabídku mezinárodních projektů. O to se stará celá síť národních a regionálních kanceláří programu, jako je ta naše v České republice.

Prvního milionu účastníků tento program dosáhl v roce 1975, v roce 1989 pak byla překročena hranice dvou milionů účastníků. V tomto roce statistiky programu ukazují, že do programu už se zapojilo přes osm milionů mladých lidí ve více než 140 zemích celého světa.

V České republice program běží od roku 1994, kdy ho do českého prostředí přivedla Lady Abrahams, golfová šampiónka z období prvorepublikového Československa. I v České republice už tedy najdeme několik tisíc úspěšných absolventů programu.

Obecně prospěšná společnost The Duke of Edinburgh's International Award Czech Republic Foundation, která je certifikována pro roli národní kanceláře programu DofE, přistupuje k mladým lidem v souladu s politikou Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy a zároveň dbá na zachovávání celosvětové úrovně programu dle nejvyšších mezinárodních standardů a rozvíjení prestiže programu i jeho partnerů.

Program DofE má pro mladé lidi mnohé přínosy, který jsou prokázány zahraničními výzkumy. Jedná se například o následující:

 • Rozvoj nových dovedností, které mohou v budoucnu uplatnit (nejen) na trhu práce
 • Zvýšení sebedůvěry a sebevědomí
 • Rozvoj samostatnosti a zodpovědnosti za sebe i za druhé
 • Vytvoření povědomí o vlastním potenciálu, o svých silných i slabších stránkách
 • Rozvoj schopnosti pracovat ve skupině
 • Nalezení nových zájmů, přátel a příležitostí
 • Rozvoj schopnosti efektivně plánovat a rozhodovat se, být zodpovědný a spolehlivý
 • Možnost dosáhnout ve svém volném čase něčeho pozitivního a konstruktivního
 • Dobrý pocit z dosažení stanovených cílů a překonání sebe sama
 • Vytvoření sebemotivujícího a aktivního postoje ke světu kolem sebe
 • Rozvoj schopnosti učit se z vlastní zkušenosti a zážitku
 • Společenské ocenění vynaloženého úsilí v podobě certifikátu a jeho slavnostního předání

Výsledky výzkumů ukázaly, že účast v programu díky těmto přínosům přispívá ke zlepšení školní docházky a prospěchu mladých lidí, vyvolává v nich celoživotní zájem o vzdělávání, zvyšuje jejich zaměstnatelnost, občanskou aktivitu či toleranci k odlišnostem a hraje důležitou roli také v prevenci asociálního a kriminálního chování.

Program funguje ve více než 140 zemích světa, kde všude se s programem DofE můžete setkat, se dozvíte na mezinárodní webové stránce programu: www.intaward.cz. V České republice se těší podpoře Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR, ale samozřejmě také britské královské rodiny, která program dodnes zaštiťuje, i Britské ambasády a Britské obchodní komory, s nimiž spolupracuje na přípravě některých akcí včetně královských návštěv.

Z britské královské rodiny naposledy program DofE podpořil britský princ Edward, nejmladší syn britské královny, který Česko poctil svou návštěvou, aby zde ocenil úspěšné absolventy programu, navštívil jednu ze škol poskytujících program DofE svým studentům a zúčastnil se galavečeře s podporovateli programu (fotografie z této akce naleznete na tomto odkazu).

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR programu udělilo záštitu, akreditovalo jeho školení a jeho ceremonií se pravidelně účastní někteří jeho čelní představitelé. Michal Urban, ředitel Odboru pro mládež MŠMT o programu řekl: „Ne všechno, co v životě potřebujeme, se naučíme ve škole. Proto je důležité, aby mladí lidé trávili smysluplně svůj volný čas, zajímali se o to, co se kolem nich děje, a měli chuť to ovlivňovat.  Program DofE jim přesně toto umožňuje.“

Zaujali jsme vás? Staňte se naším partnerem!

I vy můžete přispět k tomu, aby mladí lidé odhalili svůj potenciál a přistoupili ke svému životu aktivně.

Jak nás podpořit

V případě zájmu o podporu nebo další informace se obraťte na ředitele naší nadace:

Tomáš Vokáč

tomas.vokac@dofe.cz  |  + 420 727 843 830

Podívej se na naše videa

DofE na YouTube

Podpoř dobrou věc

I vy můžete přispět k tomu, aby mladí lidé odhalili svůj potenciál a přistoupili ke svému životu aktivně.

Zůstaň v obraze

Národní kancelář programu vám může každý měsíc zasílat tipy a novinky.

Poslat stránku e-mailem


Ověřovací kód
Ověřovací kód
 

Vyplňte prosím alespoň pole označené hvězdičkou ( * ). Děkujeme

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací