Anička: Beach volejbal se nedá naučit za hodinu

Anička: Beach volejbal se nedá naučit za hodinu

Novinky

23. května 2018

Anička je naší bronzovou účastnicí, což znamená, že jí ke splnění úrovně stačí pouze půl roku plnění jednotlivých aktivit. Jak sama říká, není těžké najít si na DofE čas, ale je důležité umět si aktivity správně rozvrhnout. Kromě výpomoci v útulku se věnuje také hře na klavír a beach volejbalu. Chtěla by se mu věnovat i na profesionální úrovni? To zjistíte v našem rozhovoru!

Kolik je ti let a jakou úroveň DofE právě plníš?

Ahoj, v lednu mi bylo 14 let a plním bronzovou úroveň.

Pod jakým místním centrem jsi a jak jsi se o programu dozvěděl/a?

Mým místním centrem je má škola - Gymnázium Jana Keplera.

O programu jsem se dozvěděla od svého táty, který mi vyprávěl o své schůzce s panem Jiřím Zrůstem, který je předsedou správní rady DofE. Pan Zrůst mu vysvětlil, co to DofE je, a táta mi to potom přetlumočil. Mě to velice nadchlo a tak jsem s kamarádkou zašla za panem ředitelem, který nám k tomu řekl bližší informace.

Které tři věci se Ti vybaví, když se řekne DofE?

Určitě se mi vybaví poznávání nových míst a lidí, ale také získávání nových zkušeností a osobní rozvoj.

V DofE jsi poměrně čerstvě – pokud vím, začala jsi s bronzem teprve před pár týdny. Jaké to je? Je to obtížné, najít si na aktivity čas každý týden? Je pro Tebe plnění některých oblastí jednodušší než jiných?

Je to skvělé! Najít si čas na jednotlivé aktivity obtížné není. Pracovní týden mám úplně plný a víkendy většinou taky, ale začala jsem jinak zacházet se svým časem a tu hodinu si vždy najdu. Plnění beach volejbalu je pro mě ze všech tří aktivit určitě nejjednodušší. Rozvoj talentu, kde jsem si vybrala klavír, je také poměrně jednoduchý. Jen musím cvičit o hodinu déle každý týden a cvičit tu jednu skladbu, kterou jsem si vybrala. U dobrovolnictví je to malinko složitější, protože je to pro mě úplně nové. Pomáhám v psím útulku. Tím, že psy úplně miluji, motivuje mě to a ten čas si na to prostě najdu.

Chtěla by ses do budoucna věnovat beach volejbalu i na profesionální úrovni?

Na tuhle otázku není tak jednoduché odpovědět... pokud se ptáte, jestli bych chtěla, tak ano, chtěla. Ale nevím, jestli bych byla ochotná obětovat vše, co to obnáší. Také záleží, co si představíte pod pojmem profesionální úroveň. Pokud bych to pojala jako situaci, kdy se řekne moje jméno a většina beachařů v ČR bude vědět, o koho jde, tak ano, to by bylo super. Pokud bych to ale pojala jako situaci, kdy zastupuji se svou spoluhráčkou naší zemi na světových turnajích, neustále jen trénuji, cestuji po turnajích a beachem se živím, tak to nevím. Nedokážu si to ještě úplně představit. Většinou je vyvrcholení beach volejbalové kariéry mezi 20. a 30. rokem života. Znamenalo by to tedy, že bych nemohla studovat? Nebo bych asi nemohla studovat na té úrovni, na které si to teď představuji. A co potom, až nebudu moci hrát? To jsou všechno věci, které bych musela velmi dlouho promýšlet a zvažovat. Momentálně se ale soustředím na současnost a koukám maximálně půl roku dopředu. Nevím, kde budu za rok, natož, abych přemýšlela nad profesionální úrovní. Beach volejbal se nedá naučit za jednu hodinu. Nedá se z úplného začátečníka přejít na mistra světa během týdne. Je potřeba trénink nejen fyzický, ale je třeba trénovat i postřeh nebo to, jak reagovat v daných situacích. Na beach volejbal se hodí zkušenosti. Proto je dobré chodit na co nejvíc turnajů, které toho dají člověku opravdu hodně. Při nich se naučíte vypořádat se situacemi, které při normálním tréninku nemusí ani nastat.

Předchozí Další novinky Následující

Podívej se na naše videa

DofE na YouTube

Podpoř dobrou věc

I vy můžete přispět k tomu, aby mladí lidé odhalili svůj potenciál a přistoupili ke svému životu aktivně.

Zůstaň v obraze

Národní kancelář programu vám může každý měsíc zasílat tipy a novinky.

Poslat stránku e-mailem


Ověřovací kód
Ověřovací kód
 

Vyplňte prosím alespoň pole označené hvězdičkou ( * ). Děkujeme

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací