Anička: V dobrovolnictví hledám odreagování a relax

Anička: V dobrovolnictví hledám odreagování a relax

Novinky

4. března 2018

Anna Marie Mikulecká si svou stříbrnou úroveň plní v Klatovech v západní části Čech. Jejím snem je stát se lékařkou a tak není divu, že se našla v dobrovolnictví, kterému se aktivně věnuje. Anička se také přihlásila jako pomocnice na událost International Gold Event 2017, velkou mezinárodní akci, kterou v minulém roce česká kancelář DofE hostila. Jak se hledají možnosti dobrovolnictví na menším městě? A jak na IGE 2017 zpětně vzpomíná? Více v následujícím rozhovoru.

Aničko, kolik je ti let a jakou úroveň DofE právě plníš?

Je mi 19 let a plním stříbrnou úroveň. Teď už čekám jen na expedici.

Pod jakým místním centrem jsi a jak jsi se o programu dozvěděl/a? Jakým aktivitám se v jednotlivých oblastech věnuješ?

Jsem pod ASK Gymnázium Jaroslava Vrchlického v Klatovech. Dozvěděla jsem se o programu DofE z hodiny angličtiny, kde v červené knížce Maturita Solution (2. edice) byl právě článek o aktivitách DofE. Tento rok se zrovna i u nás na škole začal program rozvíjet.

Jak jsem již zmínila, stříbrnou úroveň jsem v podstatě ukončila. Ve zbylých třech částech programu jsem si dala za cíle: sport – posílení osobní kondice cvičením jógy, pilates a ze začátku jsem chodila ještě i na badminton; osobní rozvoj – plnila jsem kurz Nad vědou v dějinách programu Talnet, kde jsem si v průběhu roku sestavovala svůj vlastní badatelský záměr a cílem bylo ho dokončit a obhájit na letním soustředění. Co se týče dobrovolnictví, na bronzové úrovni jsem se přidala k neziskové organizaci RDC Totem a začala jsem pravidelně docházet na dětské oddělení klatovské nemocnice dělat společnost dětem. Postupně jsem začlenila do svého volného času i pravidelnou docházku do domova seniorů a právě tuto aktivitu jsem si dala do cíle stříbrné úrovně. I po ukončení tohoto cíle nadále aktivně chodím hrát do domova šachy a povídat si se seniory. V dobrovolnictví jsem si našla velkou zálibu a často v různých dlouhodobých i krátkodobých aktivitách hledám odreagování a relax. Velmi mě baví pozorovat lidi a pouhou přítomností a úsměvem probudit zájem i v okolí.

Které tři věci se Ti vybaví, když se řekne DofE?

Zábava – z každého bodu DofE, kterého jsem byla součástí, jsem si odnesla plno dojmů a zážitků. Poznávání – nových aktivit a nových lidí netřeba se bát (v bronzové úrovni jsem po spoustě pokusů začlenit se do nějaké skupiny na expedici našla partu, o které jsem dříve nevěděla vůbec nic a teď jsou to prima kamarádi). A také nové příležitosti a zkušenosti – i například IGE 2017.

Na výpomoc v rámci International Gold Eventu 2017 jsem se Tě shodou okolností chtěla zeptat – jak na akci zpětně vzpomínáš?

Tato akce byla jedna z těch nejlepších, kterých jsem se zúčastnila. Poznala jsem spoustu nových lidí ze všech koutů světa, dozvěděla jsem se o mnoha možnostech (např. o projektech v zahraničí), vyslechla jsem pěkné příběhy, potkala jsem i jednoho ze členů britské královské rodiny, prince Edwarda. Nejúžasnější bylo na tom všem, že jsem opět šla do neznáma a v žádném případě jsem se nesetkala s negativními pocity. Všichni účastníci, a že jich bylo, byli velmi milí a obdivuhodní. Konec konců nejspíš nás spojoval provaz zážitků, se kterými jsme se mohli setkat v rámci tohoto projektu.

Svou úroveň si plníš na Gymnáziu J. Vrchlického v Klatovech. Řekla bys, že jsou na menším městě možnosti dobrovolnictví omezené, nebo to tak není? Hledalo se ti místo, kde si dobrovolnictví plnit, jednoduše?

S dobrovolnictvím jsem neměla problémy. Před tím, než jsem se zapojila do DofE, jsem příležitostně vypomáhala na kulturních akcích Plzeň 2015 (Klub strážných andělů). Když jsem se začala poohlížet po dobrovolnictví, kam bych mohla docházet pravidelně v rámci DofE, tak jsem našla neziskovou organizaci Totem, která mi nabídla, že bych mohla začít docházet do klatovské nemocnice. Vzala jsem to s nadšením, protože mým snem je být dětskou lékařkou. Bohužel jsem této činnosti musela před půl rokem zanechat, a to kvůli nástupu do maturitního ročníku. I tak se stále věnuji seniorům a občas chodím vypomáhat na jednorázové akce s totemovou skupinou Klíč. A jiné dobrovolnictví, než je to s Totemem? Na nástěnkách ve škole se často vyskytnou různé poptávky a nabídky. Ten, koho to zajímá, by určitě v Klatovech nalezl dobrovolnictví v nízkoprahovém klubu Chapadlo, práci s kočičkami v útulku, mohl by doučovat děti s problémy v učení, také v azylovém domě pro matky by se určitě výpomoc hodila. Zkrátka, ten, kdo se o problematiku nezajímá, by možná nenašel nic, ale pokud se najde člověk, který rád pomáhá a má čas, tak možností je tu spousta.

Chystáš se i na zlato? Pokud ano, v jakých aktivitách si plánuješ stanovit své cíle?

Již jsem o poslední, tedy zlaté úrovni DofE, přemýšlela, ale nejprve bych chtěla dokončit stříbro a samozřejmě udělat maturitu a dostat se na vysněnou školu.

Velmi mě zaujalo Braillovo písmo a hlavně znaková řeč, kterou bych chtěla zahrnout do osobního rozvoje. Pokud bych byla lékařkou, bylo by skvělé, kdybych znakovou řeč ovládala a byla schopná se domluvit. V dobrovolnictví bych nejspíše pokračovala v nějakých oblastech, které Totem nabízí. Nemohu ještě říci, zda s nástupem na vysokou školu budu schopna dojíždět do Klatov, ale v Plzni se určitě něco najde a do klatovského domova budu moci chodit na návštěvy. O sportu jsem ještě neuvažovala, ale určitě připadá v úvahu plavání, kondiční cvičení, nebo bych se začala učit třeba tancovat sambu.

Chceš, stejně jako Anička, pokračovat v další úrovni DofE, ale pokračuješ na jinou školu? Kontaktuj našeho virtuálního lídra skrze tento formulář

Děkujeme za rozhovor!

Předchozí Další novinky Následující

Podívej se na naše videa

DofE na YouTube

Podpoř dobrou věc

I vy můžete přispět k tomu, aby mladí lidé odhalili svůj potenciál a přistoupili ke svému životu aktivně.

Zůstaň v obraze

Národní kancelář programu vám může každý měsíc zasílat tipy a novinky.

Poslat stránku e-mailem


Ověřovací kód
Ověřovací kód
 

Vyplňte prosím alespoň pole označené hvězdičkou ( * ). Děkujeme

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací