Červnové ceremonie v Kaiserštejnském paláci proběhly na jedničku

Červnové ceremonie v Kaiserštejnském paláci proběhly na jedničku

Novinky

25. června 2018

Mezinárodní cena vévody z Edinburghu pořádala letos v červnu hned čtyři ceremonie - dvě anglické, a to 13. června za přítomnosti Zuzany Bahulové, a dvě české. Mezi účastníky, kteří převzali 22. června svá ocenění z rukou Lejly Abbasové, patronky programu, byly i děti z Dětského domova se školou Chrudim.

Účastníci se v rámci DofE, jak se zkráceně programu přezdívá, na jednotlivých úrovních (bronzové, stříbrné a zlaté) věnují v určitém časovém úseku čtyřem aktivitám - rozvoji talentu, pohybové aktivitě a dobrovolnictví, s tím, že danou úroveň završí dobrodružnou expedicí. Zakladatelem se stal v roce 1956 princ Phillip, vévoda z Edinburghu, který chtěl u mladých lidí rozvíjet všestrannost a podpořit je v jejich mimoškolních aktivitách. DofE je v současné době dlouhodobě podporováno britskou královskou rodinou, která celý program zaštiťuje. V prosinci 2017 k příležitosti velké mezinárodní akce, kterou česká kancelář DofE pořádala, navštívil Prahu princ Edward, který se osobně setkal se stovkou českých absolventů zlaté úrovně v budově Senátu České republiky.

DofE aktuálně funguje ve sto čtyřiceti státech světa a počet absolventů už překročil jeden milion. V České republice se ho účastní více jak 3 000 studentů. Každý, kdo se chce zapojit, se může přihlásit v jakémkoli místním centru, kterými jsou zpravidla vzdělávací instituce. Těch je aktuálně na území České republiky více než 160 a kromě škol jsou jimi i dětské domovy nebo střediska volného času. Jak uvádí Tomáš Vokáč, výkonný ředitel programu: „Jedním z hlavních principů programu je, aby byl dostupný všem a mohl se zapojit doopravdy každý mezi 13 a 24 lety. Nezáleží přitom na tom, jaká je jeho fyzická kondice, nebo jakým aktivitám se doposud věnoval. Každý si stanovuje své cíle individuálně a na základě svých možností. V tom spočívá unikátnost DofE.“ Získaný certifikát je pro účastníky mezinárodně uznávaným potvrzením toho, že na sobě dokáží pracovat. Často jim tak může dopomoci k zajímavé pracovní příležitosti nebo k získání stipendia na zahraničních univerzitách.

Jedním z oceněných se stal i Ondřej z Dětského domova se školou Chrudim. K plnění bronzové úrovně ho přivedla jeho učitelka a zároveň místní vedoucí programu, paní Majorová. Ona a její kolega byli podle Ondry skvělými vedoucími programu a bez nich by půl rok, během kterého se jednotlivým aktivitám věnoval, vypadal úplně jinak. V rámci dobrovolnické sekce vypomáhal na pozemcích, jako talent si vybral hru na bicí, jako sport florbal. Na konci letošního školního roku se bude muset s dětským domovem rozloučit, ale, jak sám říká: „v DofE chci rozhodně pokračovat, tentokrát na stříbrné úrovni. Do talentu bych si rád zapsal rybaření, kterému se už několik let aktivně věnuji. Jako cíl bych si chtěl dát ulovení kapra, který by měl alespoň 15 kg.“

 

Předchozí Další novinky Následující

Podívej se na naše videa

DofE na YouTube

Podpoř dobrou věc

I vy můžete přispět k tomu, aby mladí lidé odhalili svůj potenciál a přistoupili ke svému životu aktivně.

Zůstaň v obraze

Národní kancelář programu vám může každý měsíc zasílat tipy a novinky.

Poslat stránku e-mailem


Ověřovací kód
Ověřovací kód
 

Vyplňte prosím alespoň pole označené hvězdičkou ( * ). Děkujeme

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací