Dvacetiletá ultra bikerka projede Ameriku na podporu handicapované kamarádky

Dvacetiletá ultra bikerka projede Ameriku na podporu handicapované kamarádky

Aktuality

6. června 2015

Markéta Peggy Marvanová, teprve dvacetiletá ultra bikerka se 12. června postaví na start Tour Divide, nejdelšího nezabezpečeného závodu horských kol na světě. Svým výkonem chce Peggy pomoci 11leté Daniele Málkové (Dáje) trpící myopatií a získat pro ni dostatek financí k zakoupení speciálního dvojkola. Peggy čeká 4418 km na kole, nebezpečný terén, zasněžené hory, poušť, divoká zvěř i téměř měsíc dlouhá samota. Do této výzvy se pustila díky podpoře Mezinárodní ceny vévody z Edinburghu (DofE).

Peggy startuje v Národním parku Banff v Kanadě a skončí u hranic USA s Mexikem. Čeká ji trať vedoucí přes více než 4 000 m n. m. položená pohoří, kde je po celý rok sníh. Bude muset čelit i extrémnímu teplu, protože víc než 200 km dlouhá část závodu prochází pouští. Navíc musí být zcela soběstačná, veze si sama všechno potřebné včetně servisu kola. K dispozici nebude doprovodný tým a ani organizátoři neposkytují žádné zabezpečení. „Na medvědy mám speciální pepřák, snad jej nebudu muset použít...“  říká závodnice.

Peggy je velká bojovnice nejen s terénem, ale hlavně sama se sebou. Překonávání výzev a pomoc ostatním je pro její život zásadní. Své ambice se rozhodla plnit společně s DofE. Zapojení do DofE pro Peggy znamenalo, že si musela vybrat čtyři volnočasové aktivity a v každé si stanovit cíl. Přestože se věnuje cyklistice teprve pět let, zvolila si za svůj sportovní cíl ujet Tour Divide.

Národní kancelář DofE pro ni zprostředkovala spolupráci s Timem Voasem, zástupcem britské velvyslankyně v ČR, který je sám absolventem a patronem DofE a pro kterého je překonávání velkých vzdáleností nejen na kole zálibou. Za sebou má například cestu na kole z Londýna do Prahy (1500 km), či běh z Prahy do Brna (260 km), při kterém pomáhal získat peníze pro charitativní organizace.

I Peggy chce svými výkony přispět na dobrou věc. V průběhu Tour Divide organizuje sbírku, z jejíhož výtěžku chce koupit speciální dvojkolo pro Dáju. Do sbírky se může zapojit každý dle svých možností či uvážení, a to formou zakoupení kilometrů zde. Na stránkách můžete sledovat nejen stav sbírky, ale i průběh závodu. Fotografie budou k nalezení i na našem webu zde.

Již samotná příprava na Tour Divide byla pro Peggy velkou výzvou. Trénink a fyzická příprava byla to nejmenší, nejtěžší bylo sehnat finance na cestu a potřebné vybavení, ale nakonec i díky příspěvku z nadačního fondu DofE sehnala pro svou cestu vše potřebné. Tím podpora DofE ovšem nekončí, formou mentoringu a mediální spolupráce DofE pomáhá Peggy na cestě za jejím snem.

Pro Peggy je tato podpora velmi důležitá: Navázání spolupráce s DofE beru jako jeden z mých nejlepších kroků letošního roku. DofE umožňuje mladým lidem uchopit svůj talent ze správného úhlu a ukázat jim cestu i cíl,“ vysvětluje závodnice. Od chvíle co jsem zapojena v DofE jsem mnohem schopnější směřovat k rozvoji svého talentudodává Peggy.

Peggy nezanedbává ani psychickou stránku, která v tomto závodě bude hrát nemalou roli. Je přesvědčená, že zvládne veškeré nástrahy cesty. Motivaci k výkonu má jasně danou. Zatímco ostatní závodníci se soustředí na dojetí do cíle, pro Peggy je největším cílem vybrat dostatek peněz na dvojkolo pro Dáju, kterou už od čtyř let sužuje postupné ochabování svalstva; nyní má velký problém i s obyčejnou chůzí. "Největší radost pro mě bude, až uvidím, že si Dája bude na kole užívat života,“ těší se Peggy.

Předchozí Další novinky Následující

Podívej se na naše videa

DofE na YouTube

Podpoř dobrou věc

I vy můžete přispět k tomu, aby mladí lidé odhalili svůj potenciál a přistoupili ke svému životu aktivně.

Zůstaň v obraze

Národní kancelář programu vám může každý měsíc zasílat tipy a novinky.

Poslat stránku e-mailem


Ověřovací kód
Ověřovací kód
 

Vyplňte prosím alespoň pole označené hvězdičkou ( * ). Děkujeme

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací