Martin Brzóska: hlavním hnacím motorem je pro mě práce s aktivními a motivovanými mladými lidmi

Martin Brzóska: hlavním hnacím motorem je pro mě práce s aktivními a motivovanými mladými lidmi

Novinky

1. října 2018

Gymnázium Karviná má to štěstí mít koordinátora Martina, kterého jsme vyzpovídali na začátku září a který se vzorně stará spolu se svými čtyřmi kolegy o chod DofE na této škole. Aktivity studentů a zároveň účastníků DofE na něj udělaly takový dojem, že se ve svém volném čase rozhodl sám dále rozvíjet. Baví ho profese učitele? A jak se o DofE dozvěděl? Více v rozhovoru!

Pod jakým místním centrem se DofE věnujete a na jaké pozici?

Máme místní centrum přímo u nás na škole. Založili jsme ho, když jsme s kolegy do programu DofE vstupovali. Je určeno především našim studentům, ale nebráníme se přijmout mezi nás i kohokoliv zvenčí. Pokud jde o mě, působím u nás jako koordinátor i vedoucí. Dále jsou v DofE zapojeni ještě čtyři kolegové jako vedoucí. Myslím si, že spolu tvoříme velice funkční tým.

Jak dlouho na dané instituci působíte a jak jste se dostal k této profesi? Co Vás na ní baví?

Pokud jde přímo o Gymnázium Karviná, působím zde jako učitel od roku 2005. K profesi učitele jsem se rozhodl už během studií na střední škole. Vlastně si ani nepamatuji, že bych chtěl dělat něco jiného. A ani dnes, po více jak patnácti letech, kdy se této práci věnuji, jsem nezměnil názor. Profese učitele je jedno z nejkrásnějších povolání, jaké si člověk může vybrat. A co mě na ní baví? Velice rád pracuji s mladými lidmi a především s těmi, kteří jsou ochotni a schopni nadchnout se pro aktivity i mimo rámec svých povinností a jsou také schopni dotáhnout vše do konce. Takže hlavním hnacím motorem je pro mě práce s aktivními a motivovanými mladými lidmi. To je vlastně také důvod, proč pracuji v programu DofE.  

Jak jste se jako místní centrum o programu dozvěděli a jaké byly hlavní argumenty pro zapojení?

Naše cesta k DofE byla v celku jednoduchá. Tehdejší ředitel naší školy RNDr. Bohumil Vévoda se zúčastnil zlaté ceremonie v Praze jako čestný host a přivezl s sebou i nápad zapojit do této aktivity také naši školu. Oslovil několik z nás, u kterých předpokládal zájem o tuto aktivitu, a dále už šlo vše standardní cestou. Místní centrum jsme pak založili v roce 2016. Takže jsme stále ještě v začátcích.

Kolik máte v současné době zájemců/účastníků? Plánujete na podzim nábor nových členů?

V současnosti máme na škole zapojeno 17 studentů, což je pro nás optimální stav. Část z nich jsou členové, kteří do programu vstoupili v loňském školním roce a právě ukončují bronzovou úroveň. Někteří jsou ale s námi od začátku a nyní pilně pracují na dosažení stříbrné úrovně. Všichni naši členové mají na září naplánováno několik dobrodružných expedic, kterými by měli svou úroveň úspěšně ukončit. Nejvíce se asi těším na naši stříbrnou expedici, která proběhne na Pálavě.

Na začátku tohoto školního roku samozřejmě plánujeme nábor nových členů tak, jako v loňském roce. Zároveň ale věříme, že nám zůstanou věrni i mnozí ze současných členů a pokusí se dosáhnout vyšší úrovně DofE.

Jak se změnil Váš vztah se studenty po dobu, co u Vás DofE funguje? Zaznamenal jste nějaký rozdíl?

Pokud jde o můj vztah ke studentům, nemyslím si, že by za tu dobu, co u nás funguje DofE, prodělal zásadnější proměnu. Na naší škole jsme vždy měli celou řadu šikovných, talentovaných a aktivních mladých lidí, kterým často stačí jen vytyčit směr a ukázat cestu, po které už jsou schopni jít zcela sami. K těmto lidem jsem vždy choval velký respekt a úctu a na tom se nic nezměnilo. Snad jen, že u mnohých z nich mám nyní poněkud jasněji, čemu přesně se ve svém volném čase věnují a mám to tak trochu i pod kontrolou.

Na závěr si dovolím být trochu osobní. Aktivity našich členů na mě udělaly takový dojem, že jsem byl sám motivován, abych věnoval nějaké osobnostně rozvojové činnosti. I když volného času se mi příliš nedostává. 

Děkujeme za rozhovor!

Předchozí Další novinky Následující

Podívej se na naše videa

DofE na YouTube

Podpoř dobrou věc

I vy můžete přispět k tomu, aby mladí lidé odhalili svůj potenciál a přistoupili ke svému životu aktivně.

Zůstaň v obraze

Národní kancelář programu vám může každý měsíc zasílat tipy a novinky.

Poslat stránku e-mailem


Ověřovací kód
Ověřovací kód
 

Vyplňte prosím alespoň pole označené hvězdičkou ( * ). Děkujeme

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací