Mezinárodní absolventský DofE GAHA Camp v Poděbradech

Mezinárodní absolventský DofE GAHA Camp v Poděbradech

Reportáže

12. srpna 2016

Během prvního srpnového týdne se v poděbradském DDM Symfonie uskutečnil mezinárodní tábor pro absolventy zlaté ceny vévody z Edinburghu (DofE). Akce, která si klade za cíl pracovat na osobním rozvoji účastníků i po dokončení všech tří oficiálních úrovní ocenění, se letos zúčastnili mladí lidé z Malty, Finska, Polska, Turecka a České republiky. Tábor byl strukturován tak, aby kopíroval strukturu cen DofE; obsahoval tedy aktivity mířící na rozvoj dovedností, sportu, dobrovolnickou činnost a expedici.

První den se odehrával v seznamovacím duchu – ráno se účastníci pomocí poutavých her navzájem seznámil a díky krátké prezentaci se také dozvěděli více o dění z mezinárodní centrály organizace DofE. Ředitel české národní kanceláře Tomáš Vokáč přivítal účastníky jménem české pobočky, která GAHA camp, organizovaný absolventy, zaštiťuje. Na oběd se celá skupina pěšky vypravila podél řeky do sedm kilometrů vzdáleného Osečka, kde pro ně rodina Millerových na své zahradě připravila grilování. Účastníci se divili nejen českým buchtám, ale především úžasné pohostinnosti Millerových, kterým tímto opět děkujeme.

Odpoledne jsme si prohlédli Poděbrady, přičemž díky letní lázeňské sezóně byl k obdivování vedle památek, pramenů a parků také venkovní koncert jazzové hudby. Při prohlížení kašny nás zastihla bílá paní, která nás přenesla časem zpět, do světa kde se bájné příběhy, pohádky a historie Poděbrad prolínají v jedno. 

V úterý se všichni vypravili do Prahy, kde čeští účastníci svým kolegům z ostatních zemí představili klíčové památky, jako například Pražský hrad, Karlův most a Václavské a Staroměstské náměstí. Čas byl samozřejmě i na ochutnávku českých specialit, zejména piva, a také na nezbytné nakupování suvenýrů. Po návratu skupina splnila dobrovolnickou službu, v rámci které v DDM vyrobila dekorační vlajky, které budou sloužit jako památka na GAHA camp. Večer se ještě hrálo na hudební nástroje a zpívalo ve stylu skupinového karaoke.

Třetího dne ráno nás odvezl autobus do Pece pod Sněžkou, kam jsme se vydali splnit svou sportovní aktivitu. Pro velký zájem o vyzkoušení tamější lanové dráhy jsme se dopravili kabinkami na Růžovou horu, ze které jsme za vytrvalého mrholení a silného větru vystoupali až na vrchol Sněžky, kde bylo zhruba pět stupňů Celsia. Ačkoliv by se tento cíl mohl kdekomu zdát snadným, pro mnohé táborníky tomu tak nebylo, neboť nebyli připraveni na takto extrémní teplotní podmínky uprostřed léta. Pro silný vítr a déšť se skupina po velmi krátké svačině rozhodla pro sestup. Po kluzké kamenné stezce se dalo jít jen opravdu velmi pomalu, což mělo ovšem tu výhodu, že se méně rychlá část skupiny nemohla ztrácet těm udatnějším na jejím začátku. Středeční večer završila návštěva letního kina v zámecké zahradě, kde se promítal českou kinematografii reprezentující snímek Kolja.

Ve čtvrtek ráno měli účastníci možnost volby mezi několika aktivitami, kterými zároveň splnili část budování dovednosti v rámci struktury programu DofE. Rozhodovat se mohli mezi výrobou šperků z korálků a střílením z luku. V mezičase turečtí účastníci pro ostatní připravili chutný oběd. Jednalo se o tureckou variaci leča, které ovšem bylo oproti tomu českému více pikantní a nadrobno pokrájené. Po obědě se celá skupina vypravila objevovat kouzla Hutné Hory. Nahlédli jsme do kostnice, kostelu svatého Jakuba a dále do chrámu svaté Barbory, který obdivovali jak cizinci, tak i my, Češi. Prohlídku města jsme završili návštěvou středověkého stříbrného dolu, kde nás překvapila nejen tehdejší technologie, ale především pracovní podmínky horníků v úzkých a v té době neosvětlených šachtách. Z Kutné Hory nás autobus rovnou převezl do poděbradské restaurace Obora, kde pro nás byla připravená skvělá večeře. Po náročném dni jsme si všichni v krásném lesním prostředí Obory odpočinuli.

Pátečního rána jsme vyjížděli již před osmou ranní hodinou do Sedmihorek, kam jsme úspěšně po zvládnutí třech přestupů vlakem dojeli plnit svou expedici. Počasí nám zrovna nepřálo, a tak se mezinárodní účastníci začínali divit, proč v Česku prší vždy, když se jde do přírody a naopak praží, když se jde do města. I přesto však měli všichni skvělou náladu a odhodlání projít kus Českého ráje. My Češi jsme byli překvapení tím, kolik fotografií lesa si účastníci zejména z Turecka pořizovali, nicméně nám to bylo důkazem, že jsme pro výlet vybrali opravdu pěknou lokaci. Oběd jsme si dali v krčmě před hradem Valdštejnem, který také mnozí z nás navštívili. Odpoledne se počasí nevyjasnilo a tak jsme se všichni společně rozhodli, že namísto plánovaného nocování v kempu bude lepší vrátit se do Poděbrad.

V sobotu již stoupala nervozita z blížící se závěrečné ceremonie na radnici, na kterou si skupiny v rámci jednotlivých národů chystali vystoupení charakterizující jejich zemi. Malťané ještě stihli během nacvičování svého vystoupení pro všechny připravit skvělé a vzezřením až profesionální občerstvení na ceremonii. V pět hodin ceremonii uvedl pan Langr, starosta města Poděbrady. I díky němu a monumentálnosti poděbradské radnice se akce nesla ve velmi slavnostním duchu. Po proslovech pana starosty a paní Píšové, bývalé ředitelky DDM Poděbrady, která program DofE, ještě pod tehdejším názvem EDIE, v Poděbradech zaváděla, jsme navzájem obdivovali svá vystoupení. Začínali Malťané, kteří představili různorodost a krásy svého ostrova, pokračovali Polky, které nás lákaly do své rodné země na přírodní krásy, následovali Turci se svým folklórním tancem a celou sekvenci uzavřela finská účastnice Kristýna, která se svým vystoupením snažila vyvrátit stereotypy a mýty o Finsku. Po slovech díků, předání diplomů a skupinové fotografii jsme si všichni užili připraveného občerstvení. Závěrečný večer byl věnován nejen plánování budoucích setkání, ale také neformální oslavě tureckého tance, kterou jsme se všichni rozloučili. 

Podle reakcí účastníků, komentářů těch, kteří s námi spolupracovali, nebo navštívili ceremonii a podle dojmů nás organizátorů byla akce rozhodně nadmíru povedená a naplnila všechny své cíle – od osobního rozvoje až po budování mezinárodního kolektivu absolventů DofE. Nadšení všech potvrzuje význam absolventského klubu DofE, který umožňuje pokračovat s programem i po skončení všech tří úrovní certifikátu. Nezbývá dodat než to, že jsme napjati, kdo se organizace ujme příští rok.

Závěrem děkujeme DDM Poděbrady, který nám propůjčil svou budovu a víc než ochotně se vším pomohl. Děkujeme také městu Poděbrady za záštitu a národní kanceláři DofE za podporu.

Video z campu je k prohlédnutí zde.

Anežka Svobodová

  Další novinky  

Podívej se na naše videa

DofE na YouTube

Podpoř dobrou věc

I vy můžete přispět k tomu, aby mladí lidé odhalili svůj potenciál a přistoupili ke svému životu aktivně.

Zůstaň v obraze

Národní kancelář programu vám může každý měsíc zasílat tipy a novinky.

Poslat stránku e-mailem


Ověřovací kód
Ověřovací kód
 

Vyplňte prosím alespoň pole označené hvězdičkou ( * ). Děkujeme

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací