Míša: Už po prvních minutách jsem věděla, že je DofE přesně pro mě

Míša: Už po prvních minutách jsem věděla, že je DofE přesně pro mě

Novinky

31. července 2018

Další účastnicí z naší série rozhovorů je devatenáctiletá Míša z Plzně. Dobrovolnictví se už řadu měsíců věnuje doopravdy naplno - kromě docházení na dětské oddělení Plzeňské fakultní nemocnice a výpomoci v Domově pro seniory sv. Jiří se přes organizaci TOTEM věnuje přípravě jednorázových akcí. Často ji také potkáte jako aktivní účastnici dobročinných sbírek. Do DofE se okamžitě zamilovala a s obrovským nasazením se vrhla na zlatou úroveň.

Kolik ti je a jakou úroveň DofE právě plníš?

Je mi devatenáct let a od května 2016 plním zlatou úroveň DofE.

Pod jakým místním centrem jsi a jak ses o programu dozvěděl/a?

Patřím pod SVČ Radovánek v Plzni. O DofE jsem se dozvěděla díky prezentaci na naší škole. Předtím jsem o tomto programu nikdy neslyšela, ale už po prvních pár minutách přednášky jsem věděla, že je to přesně pro mě. Už v tu dobu jsem se totiž ve volném čase věnovala všem třem hlavním aktivitám, tedy rozvoji talentu, sportu a dobrovolnictví. Řekla jsem si, proč do toho tedy nejít a nedát svým aktivitám nový rozměr a smysl. Právě proto, že bych se všem těmto koníčkům věnovala i bez DofE, neváhala jsem a šla rovnou do zlaté úrovně.

Které tři věci se Ti vybaví, když se řekne DofE?

Spousta zážitků, zkušeností a zábavy.

Než ses začala věnovat dobrovolnictví, tušila jsi, co vše taková činnost obnáší? Jak se na dobrovolnictví díváš teď, po tolika zkušenostech?

Nějakou představu jsem měla, ale skutečnosti se podobala tak z poloviny. Dobrovolnictví vás dostane do nezvyklých situací, do kterých se za normálních okolností nedostanete. Zkušenosti, které díky dobrovolnictví mám, jsou nenahraditelné, velmi ovlivnily mou osobnost a dost mi změnily žebříček hodnot. Uvědomila jsem si, jak bezvýznamné jsou mé starosti v porovnání s jinými lidmi, teď si více vážím všeho, co mám a jsem díky tomu šťastnější. Dobrovolnické aktivity nemůže nikdo nikomu nařídit, ztratila by se podstata dobrovolnictví, já bych to ale všem, bez rozdílu věku, pohlaví a zaměstnání vřele doporučila. Zpětně musím uznat, že bylo období, kdy jsem se druhým v rámci dobrovolnictví věnovala více než sobě, a to rozhodně nebylo dobře a nikomu to neprospělo. Nic se nemá přehánět, ale hodinu nebo dvě týdně volného času, který může věnovat někomu jinému, má v životě podle mě úplně každý a každý by to alespoň jednou měl zkusit.

Jaké to je, pracovat s mladšími lidmi, než jsi Ty sama? Bylo obtížné si k nim najít cestu?

S dětmi pracuji úplně nejraději. Věřím, že v každém dospělém zůstává kousek dítěte a já se díky práci s dětmi s touto svou částí udržuji v kontaktu. Myslím si, že úspěch v komunikaci s dětmi spočívá ve schopnosti vrátit se na chvíli do svého dětství a zkusit jednat s dětmi tak, jak bychom si to jako děti sami přáli. Tedy jako se sobě rovnými jedinci, jimž nasloucháme a jejichž názor respektujeme. Děti jsou inspirující osobnosti a můžeme se toho od nich spoustu naučit. Nejsou ovlivněné každodenními dospěláckými starostmi, jsou neuvěřitelně bezprostřední a upřímné. Oplývají obrovskými a takřka nekonečnými zásobami energie, což je často vyčerpávající. Za vše mluví to, když po návratu z tábora s hyperaktivními dětmi žádám od své rodiny jediné. Ticho, nepřetržitě alespoň 24 hodin. Práce s dětmi mě ale zároveň neuvěřitelně naplňuje. Věnovat se budoucí generaci je podle mě jedna z nejsmysluplnějších věcí, které můžeme dělat.

Objevil se nějaký moment nebo zážitek, který Tě utvrdil v tom, že to, co děláš, má doopravdy smysl?

Žádný takový konkrétní zážitek asi nemám, jsou to spíše takové drobnosti. Jak se dětem, které jsem navštěvovala v nemocnici, při mém příchodu rozzářily oči, všechny obrázky a další umělecká díla, která mi děti věnovaly, úsměvy na tvářích „mých“ babiček v domově pro seniory, to všechno a spousta dalších věcí mě v tom, že to smysl má, nepřestává utvrzovat.

Proč má podle Tebe smysl účastnit se DofE?

DofE dává mladým lidem, kteří chtějí ve volném čase dělat něco smysluplného, spoustu příležitostí. Především se naučíte nebát se opustit svou zónu komfortu a pořád se překonávat. Prostě věci, které se ve škole neučí, ale pro život jsou ohromně užitečné.

Děkujeme za inspirující rozhovor!

Předchozí Další novinky Následující

Podívej se na naše videa

DofE na YouTube

Podpoř dobrou věc

I vy můžete přispět k tomu, aby mladí lidé odhalili svůj potenciál a přistoupili ke svému životu aktivně.

Zůstaň v obraze

Národní kancelář programu vám může každý měsíc zasílat tipy a novinky.

Poslat stránku e-mailem


Ověřovací kód
Ověřovací kód
 

Vyplňte prosím alespoň pole označené hvězdičkou ( * ). Děkujeme

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací