Northfinder výzva: Gymnázium Pierra de Coubertina vyrazilo do České Kanady!

Northfinder výzva: Gymnázium Pierra de Coubertina vyrazilo do České Kanady!

Novinky

13. srpna 2018

Druhým týmem, který se v letošním roce rozhodl v rámci své expedice pomoci čistit českou přírodu, se stala skupina dívek z Gymnázia Pierra de Coubertina pod vedením paní Evy Kotrčkové. Kolik pytlů odpadků se jim běhm výpravy podařilo nasbírat? A jaký byl nejsilnější zážitek? Více v následující reportáži!

Vzhledem k tomu, že se naše expedice konala v České Kanadě, která je velice udržovaná, tak jsme v lesích objevovaly odpadky jen zřídka. Na druhou stranu ve škarpách podél silnic jich bylo prakticky nespočet. Řidiči hold raději otevřou okýnko a obal vyhodí z okna. Jak nedávné události napovídají, ať už se jedná o sáčky nalezené v břiše velryb či zamořené moře, nejvíce odpadu představovaly plastové lahve, kelímky od kafe, obaly od sušenek, cigaretové krabičky, ale i použité kapesníky. Ty se nám sbíraly s mnohem větší nechutí. Celkově tedy převažovaly plastové obaly. Sklo a jiné materiály jsme ale bohužel také potkaly. Celkově jsme za naši expedici sebraly 5 plných pytlů odpadků, počet jednotlivých kusů si ani netroufáme odhadnout.

Debaty o přehlcení planety plastem jsme vedly každou chvilku a myslím, že nás to ještě víc utvrdilo v tom, že s tím opravdu musíme začít něco dělat. A teď už se dostáváme k nejsilnějšímu zážitku z expedice. I když vhodnější by bylo ho nazývat nejvtipnější. Poté, co jsme postavily stany a uvařily večeři, jsme netrpělivě očekávaly příjezd našeho hodnotitele. Jen co přijel, pustil se do vyprávění o své velice nebezpečné a dlouhé cestě, kterou musel na kole absolvovat, aby ohodnotil další tým a aby nás vůbec našel. Do jeho příběhu o špatné mapě jsme se doslova zažraly, až jsme si vůbec nevšimly, že se zatáhlo a blíží se k nám pěknej slejvák. To co následovalo, se odehrálo během deseti sekund. Rychle jsme běžely ke stanům a naskákaly do nich. To všechno se neobešlo bez lehkého pištění. Adam si ale svůj stan postavit nestihl. Tak chvilku pobíhal před našimi, než se rozhodl, do kterého skočí elegantní šipku. O tom, že ten stan málem zbořil, ani nemluvím. Prudkou, ale rychlou bouřku jsme přežily za doprovodu hlasitého smíchu a decentního klení. A když si na to vzpomenu teď, pořád se musím smát. Byl to jen nepatrný okamžik, ale všechny nás to po tak náročném dni pobavilo a tak nějak nakoplo dál. Další bouřku už náš hodnotitel přežil v suchu a ve svém stanu.

Každá z nás si z expedice odnesla spoustu vzpomínek. Ať už na nerudného průvodčího z úzkokolejky, nebo na paní, která nám ochotně natočila vodu. Já si třeba přivezla nutkání, že když se kolem mě válí nějaký odpad, tak ho zvednu a zamířím s ním do nejbližšího koše. Díky expedici odpadky víc vnímám a uvědomuji si, že se s tím musí něco dělat, jinak se v nich budeme doslova topit. Teď už to jen chce otevřít oči i ostatním lidem. V tomto malém shrnutí nepíší pouze za sebe, ale za celý tým Kemperek.

Za celý tým Kemperek sepsala Renata Reinová

Předchozí Další novinky Následující

Podívej se na naše videa

DofE na YouTube

Podpoř dobrou věc

I vy můžete přispět k tomu, aby mladí lidé odhalili svůj potenciál a přistoupili ke svému životu aktivně.

Zůstaň v obraze

Národní kancelář programu vám může každý měsíc zasílat tipy a novinky.

Poslat stránku e-mailem


Ověřovací kód
Ověřovací kód
 

Vyplňte prosím alespoň pole označené hvězdičkou ( * ). Děkujeme

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací