Ondřej: Využijte každé možnosti vycestovat!

Ondřej: Využijte každé možnosti vycestovat!

Novinky

12. listopadu 2018

Ondřej je student jako každý jiný – až na to, že se už od svých sedmnácti pohybuje především v zahraničí. Kromě studia na střední škole na britském Isle of Wight studoval i na intenzivním kurzu francouzštiny v Nice. K vysokoškolskému studiu si pak vybral skotský Edinburgh, kde se zaměřil na dirigentství, u kterého už zůstal.

Ondřej pochází z České Lípy a studium v zahraničí bylo po mnoho let jeho snem. Při studiu na místním gymnáziu se věnoval různým mimoškolním aktivitám, díky kterým se dozvěděl o možnostech získání stipendia na studium v zahraničí. Díky fondu OSF tak studoval na střední škole Ryde School na jihu Anglie, za podpory Fondu Renesance se zase dostal na intenzivní kurz francouzštiny v Nice. V současné době působí převážně v Edinburghu, kde působí jako dirigent, ale do ČR se často rád vrací. Ostatně do Prahy minulý rok přijel na turné i s celým orchestrem!

Proč ale Ondřeje zmiňujeme? Jakožto proaktivní student se v rámci studia ve Velké Británii přihlásil do projektu DofE a svoji Gold Award si později vyzvedl v St James’ Palace v přítomnosti prince Filipa, vévody z Edinburghu. Ohledně jednotlivých částí DofE Ondřej říká: „Jako sportovní aktivitu jsem si zvolil squash, ve kterém jsem dokonce reprezentoval naši školu, v talentu a dobrovolnictví jsem se věnoval hudbě a její výuce.“ Díky dvou cvičným a jedné ostré expedici se měl možnost podívat do Walesu i na skotský Ben Nevis, nejvyšší horu Velké Británie. „To, že si člověk občas sáhl skoro až na dno svých možností, bylo neodmyslitelnou součástí rozvoje osobnosti, získání zkušeností a zvýšení sebevědomí,“ komentuje zážitky z výprav. Dodává, že absolvování DofE je v Británii důležitou součástí vstupenky na univerzitu a to do takové míry, že je pro každou z úrovní v přihlašovacím formuláři na univerzity vyhrazeno speciální místo. „Pokud uchazeč tento certifikát nemá, musí přesvědčit jiným způsobem, že nabyl důležitých znalostí a životních zkušeností,“ říká. Výhodou je, že certifikát je mezinárodně uznávaný, stejnou šanci tak mají i uchazeči z jiných států světa – včetně České republiky.

A jak Ondřej zpětně hodnotí své rozhodnutí vycestovat? Velmi pozitivně. „Pobyt v zahraničí by si měl vyzkoušet každý. Člověk si rozšíří obzory, pozná a pochopí lidi z jiných kultur a především pozná sám sebe,“ komentuje své rozhodnutí. Sám říká, že život si dokáže představit jak za hranicemi České republiky, tak u nás.

Více o tom, jakým projektům se Ondřej v rámci dirigenství věnuje, naleznete na jeho Facebooku. Zajímá vás, co splnění DofE obnáší? Více informací na zazijdofe.cz.

Předchozí Další novinky Následující

Podívej se na naše videa

DofE na YouTube

Podpoř dobrou věc

I vy můžete přispět k tomu, aby mladí lidé odhalili svůj potenciál a přistoupili ke svému životu aktivně.

Zůstaň v obraze

Národní kancelář programu vám může každý měsíc zasílat tipy a novinky.

Poslat stránku e-mailem


Ověřovací kód
Ověřovací kód
 

Vyplňte prosím alespoň pole označené hvězdičkou ( * ). Děkujeme

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací