Pokořitelka Gibraltaru Lucie Leišová má před sebou ještě dlouhou cestu programem DofE

Pokořitelka Gibraltaru Lucie Leišová má před sebou ještě dlouhou cestu programem DofE

Z místních center

18. července 2014

V posledních týdnech se v médiích hodně mluví o Lucii Leišové, osmnáctileté studentce příbramského gymnázia, která se stala nejmladší a celkově teprve čtvrtou Češkou, která přeplavala Gibraltarský průliv. Tato ambiciózní dívka je účastnicí zlaté úrovně programu DofE a tento nelehký úkol byl součástí její sportovní aktivity v rámci tohoto rozvojového programu. Jakým aktivitám se věnuje v ostatních oblastech programu DofE a jaké jsou její další plány?

Program Mezinárodní cena vévody z Edinburghu (zkráceně DofE) vede mladé lidi k tomu, aby si ve svém životě stanovovali neotřelé výzvy a ambiciózní cíle a překonávali je, a to hned v několika oblastech zároveň. Lucie Leišová tedy není výjimkou – i ona se kromě sportovní aktivity věnuje dobrovolnictví a rozvoji talentu a čeká ji také dobrodružná expedice se spolužáky ze školy a akce s pobytem v neznámém prostředí s novými lidmi.

Nejprve tedy k Luciině pozoruhodné sportovní výzvě – Lucie plave již od dětství, z toho sedm let na vrcholové úrovni a dálkovému plavání se začala věnovat pod stejným trenérem jako Jana Pechanová, česká medailistka z mistrovství Evropy i světa. Pochvaluje si, že na rozdíl od plavání v bazénu je při tom dálkovém na co koukat, protože se odehrává na přírodních otevřených vodách.

Lucie běžně závodí na vzdálenostech od 10 do 25 kilometrů, z hecu ji tedy jednou napadla myšlenka přeplavat kanál La Manche široký v nejužším místě 34 km. Když vstoupila do programu DofE, proměnila tento nápad ve svůj cíl, protože i ta největší výzva se stane dosažitelnou, když člověk začne cílevědomě pracovat na tom, aby ji splnil, a přesně o tom program DofE mladé lidi přesvědčuje. Rezervovala si tedy termín přeplavby Lamanšského průlivu, ale protože čekací doby na tento počin jsou až několikaleté, zaměřila svou pozornost na Gibraltarskou úžinu.

„Tato oblast je zajímavá nejen svou polohou, ale také náročností na přeplavání. Mohutné vlny, nepřetržitý vítr i žraloci. Přeplavalo ho zatím méně lidí, než kolik jich dosáhlo vrcholu Mount Everestu. A to je to, co mě láká a čeho chci dosáhnout i s pomocí programu DofE. Výjimečnosti,“ říká k tomu Lucie. Nakonec se tedy v červnu vypravila do Španělska, odkud se po důkladném tréninku vypravila na plavbu k africkému pobřeží. Druhého břehu Gibraltaru nakonec dosáhla po 6 hodinách a 42 minutách, což je jeden z nejdéle trvajících pokusů. Proč?

Cestou se změnilo počasí, začal foukat vítr a dělaly se metr a půl vysoké vlny, které mě odnášely do strany. Bylo to dost náročné, chtěli mě proto vytáhnout, ale to jsem odmítla.“ Celkem Lucie uplavala téměř 25 a půl kilometrů, tedy asi 10 kilometrů navíc oproti přímé trase. Mezitím přišla informace, že jí byl přidělen termín přeplavby kanál La Manche, a to v srpnu příštího roku.

Její další aktivitou v programu DofE je dobrovolnictví. I zde si Lucie vybrala aktivitu spojenou s plaváním – trénuje děti v příbramském plaveckém oddílu. „Mám plavání moc ráda a chci ho šířit dál. Při práci s dětmi je tedy pro mě důležité hlavně to, aby je to bavilo. Mám radost, že k tomu mohu přispět,“ vysvětluje Lucie. V souladu s filosofií DofE tedy prostřednictvím této pravidelné aktivity dává zpět něco z toho, co sama v životě dostala a dobrovolně společnosti přispívá k něčemu užitečnému.

V oblasti rozvoje talentu si vybrala studium angličtiny školní výuky, protože zvažuje studium v zahraničí. Tento jazyk tedy samostatně rozvíjí nad rámec školní výuky a směřuje k cíli splnit mezinárodní jazykovou zkoušku TOEFL na 90 procent.

Dobrodružnou expedici Lucie spolu s dalšími účastníky zlaté úrovně programu DofE ze svého gymnázia připravuje v podobě vodáckého putování na kanoích. Součástí expedice DofE je, aby si mladí lidé sami připravili její trasu a vzdělávací cíle a absolvovali ji maximálně samostatně a soběstačně. Zlatá expedice DofE trvá čtyři dny, po které mladí lidé přespávají ve stanech, pohybují se přírodou a při tom prověřují své vlastní schopnosti i vzájemné vztahy.

Aby Lucie získala Zlatou cenu vévody z Edinburghu, čeká ji tak ještě několik měsíců práce na svých dovednostech i ve prospěch společnosti. Konkrétně se musí po dobu 12 až 18 měsíců věnovat svým vybraným aktivitám v oblastech sportovní aktivita, dobrovolnictví a rozvoj talentu, úspěšně s kamarády ze školy absolvovat připravovanou dobrodružnou expedici a také minimálně pětidenní akci s pobytem, kdy se může jednat například o mezinárodní výměnný či dobrovolnický pobyt.

Je tedy jasné, že Zlatou cenu DofE není snadné získat, nyní na ni v České republice dosáhne přibližně 30-40 mladých lidí ročně. Celkem se programu DofE letos zúčastní na tisíc mladých lidí, z nichž ti nejvytrvalejší obdrží Mezinárodní cenu vévody z Edinburghu z rukou významných osobností.

Letos v červnu bylo kromě více než třiceti absolventů zlaté úrovně programu DofE oceněno také téměř sto absolventů snazších úrovní – stříbrné a bronzové, od níž často mladí lidé začínají svou cestu za tímto prestižním mezinárodním oceněním. O letošních slavnostních předáváních cen DofE se dočtete více na tomto odkazu

Předchozí Další novinky Následující

Podívej se na naše videa

DofE na YouTube

Podpoř dobrou věc

I vy můžete přispět k tomu, aby mladí lidé odhalili svůj potenciál a přistoupili ke svému životu aktivně.

Zůstaň v obraze

Národní kancelář programu vám může každý měsíc zasílat tipy a novinky.

Poslat stránku e-mailem


Ověřovací kód
Ověřovací kód
 

Vyplňte prosím alespoň pole označené hvězdičkou ( * ). Děkujeme

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací