Sharp Mind, Strong Voice

Sharp Mind, Strong Voice

Novinky

20. srpna 2018

Šesti studentům a jedné DofE koordinátorce jsme v letošním roce zprostředkovali nevšední projekt v Litvě zaměřený na média, problematiku migrace a uprchlictví - Sharp Mind, Strong Voice. Akce nabitá diskuzemi a workshopy se konala v polovině léta a setkala se s velmi pozitivním ohlasem. Přečtěte si reportáž od našich účastníků a nezapomeňte shlédnout jejich video, které nemá chybu!

Psal se 29. červenec 2018 a na pražském letišti se sešla sedmičlenná skupina „dofáků“ z různých částí republiky. Potkali jsme se zde díky tomu, že jsme se všichni přihlásili a byli vybráni do projektu Sharp mind – Strong voice, který zaštiťuje DofE. Všichni jsme byli trochu nervózní, ale zároveň natěšení a připravení užít si celých 9 dní naplno. Celý projekt probíhal ve vesničce Daugirdiškės v Litvě, kde jsme se navečer sešli s ostatními účastníky celkově ze 4 zemí. A to z Česka, Slovenska, Slovinska a Litvy.

Po pár seznamovacích aktivitách a společně strávených chvílích jsme přišli na to, že jsme opravdu skvělá parta. Během národního večera jsme zjistili, že ačkoli jsme z jiných koutů Evropy, tak toho máme mnoho společného.

Tento projekt byl zaměřený na žurnalistiku, migraci a lidská práva. Program jsme si z části tvořili sami, takže jsme každý byl chvíli v roli přednášejícího. To nás naučilo vzájemnému respektu a toleranci. A tím, že jsme si byli věkově blízcí, dokázali jsme vždy vytvořit program, který ostatní bavil. Součástí byla mimo jiné i geopolitická situace v Evropě, propaganda a fake news. Zároveň pro nás několik expertů připravilo workshopy o kritickém myšlení, sociálních médiích, žurnalistice a tvorbě videí.  

Pátý den jsme vyrazili na hrad do města Trakai, kde jsme se později setkali s členem menšiny Karajců. Ten nás seznámil s karajskými zvyklostmi a jejich historií. Poté jsme ochutnali tradiční litevské jídlo cepelinai, bramborové knedlíky plněné mletým masem. Následoval výlet do hlavního města Vilnius. Namísto obyčejné prohlídky, jsme se s městem seznámili pomocí zábavné city game.

Naše nabyté znalosti jsme využili při tvorbě finálních článků a videí. Každý jsme si z tohoto projektu odnesl něco nového a posunulo nás to zase o kousek dál. Musíme vyzdvihnout skvělou organizaci ze strany jak našich vedoucích, tak litevské strany. Děkujeme a těšíme se na další Erasmus+ výměnu mládeže!

Ačiū!

Veronika Bucharová, David Gul’aš, Daniel Paál, Viola Sadykova, Eliška Vašířová, Dominika Wollerová a Kristýna Zumrová

Odkaz na videoreportáž zde

 

Předchozí Další novinky Následující

Podívej se na naše videa

DofE na YouTube

Podpoř dobrou věc

I vy můžete přispět k tomu, aby mladí lidé odhalili svůj potenciál a přistoupili ke svému životu aktivně.

Zůstaň v obraze

Národní kancelář programu vám může každý měsíc zasílat tipy a novinky.

Poslat stránku e-mailem


Ověřovací kód
Ověřovací kód
 

Vyplňte prosím alespoň pole označené hvězdičkou ( * ). Děkujeme

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací