Studenti gymnázia Jaroslava Seiferta pomáhají v domově seniorů

Studenti gymnázia Jaroslava Seiferta pomáhají v domově seniorů

Novinky

6. března 2017

Myslíte si, že dnešní mladá generace nejeví zájem o své okolí? Pravý opak dokazují nejen všichni zapojení mladí lidé do programu DofE, ale také studenti gymnázia Jaroslava Seiferta, kteří chodí pomáhat do nedalekého domova seniorů.

DofE funguje na gymnáziu nacházejícího se v Nových Vysočanech druhým rokem a v současné době je do něj zapojeno přes třicet studentů, na které dohlíží koordinátorka a zároveň vedoucí Adéla Balcarová s Ivetou Legátovou.  Jak shodně poznamenávají obě vedoucí, programu se na škole poměrně daří, přičemž právě jedna z oblastí programu, dobrovolnictví, je pro studenty velmi zajímavá. Důvodem je nejspíše to, že se v našich končinách nejedná o úplně zažitou aktivitu.

Od ultralehkých letadel k domovu seniorů

I to byl nejspíše jeden z důvodu, proč si nejdříve někteří studenti lámali hlavu s tím, kde a jak by mohli v rámci dobrovolnictví pomoci.  „Máme hned vedle školy mateřskou školku, a také domov seniorů, který je vzdálen dvě minuty pěšky, takže nám přišlo docela praktické, kdyby studenti mohli pomáhat hned u školy. Vloni jsme měli v tomto domově seniorů patnáct dobrovolníků, vedli tam dílničku pro seniory, někteří si chodili třeba jen povídat,“ vysvětluje Adéla Balcarová. Její kolegyně Iveta pak dodává, že studenti loni pro seniory dokonce zorganizovali kroužek počítačové gramotnosti. „Spolupráce se tedy výborně zaběhla a letos nám zde vzali další tři studenty,“ doplňuje.

Těmito studenti jsou Josef Lízr, Filip Melka a Jan Kerhart, kteří si v rámci programu shodně plní bronzovou úroveň. A kromě dobrovolnictví v domově seniorů, si mladí studenti vytyčili i jiné, velmi zajímavé aktivity. Posuďte sami: Josef si dal za cíl uplavat jeden kilometr bez přestávky a dále se věnuje hře na violoncello, Filip si stanovil za cíl začít létat s „ultralighty“, Jan si jako sportovní cíl zvolil každý den vykonat sto sedů/lehů. K samotnému výběru dobrovolné práce v domově seniorů Josef dodává, že se rozhodoval ještě mezi mateřskou školkou, nicméně děti mají většinou rodinu, která se jim věnuje, což v případě seniorů nemusí vždy úplně platit. „Se staršími lidmi se moc nebavíme, ale přitom mají spoustu životních zkušeností. Minule jsem se např. bavil s pánem, jenž byl v letectvu, to bylo velmi zajímavé,“ popisuje Josef, který se o DofE poprvé dozvěděl od svého staršího bratra, který se do programu také zapojil.

„Jen více takových projektů“

Zmínění studenti se v Domově seniorů na Novovysočanské věnují poměrně široké škále aktivit. Jelikož se zapojili v době před vánoci, se seniory tvořili vánoční přání a pomáhali vyzdobit celou budovou. Kromě předčítání a povídání si se staršími lidmi se studenti v poslední době věnovali také např. zařizování interní knihovny. „Kluci jsou neskutečně šikovní a otevření čemukoliv, což se mi strašně libí - jdou kamkoliv a udělají cokoliv, čímž nám vážně pomáhají,“ říká Jarmila Vojče, která má mladé účastníky DofE v rámci domova seniorů na starosti.

 Pro samotné seniory jsou návštěvy studentů z gymnázia Jaroslava Seiferta samozřejmě velmi vítanou změnou, o to více v současných šedivých, zimních dnech. Stává se, že se klienti domova seniorů paní Vojče ptají, když už kluci zase dorazí. „Celkově se mi to propojení mezi starší a mladší generací moc líbí, protože ne všichni mladí lidé dneska mají ve svém okolí nějakou osobu v seniorském věku, ať už jsou důvody jakékoliv. Takže za mě více takových projektů a více mladých lidí, kteří by za námi mohli chodit a zjistit, jak samotné stáří může vypadat,“ uzavírá naše povídání Jarmila Vojče.

Každý týden pomáhá v rámci programu 2000 účastníků udělat z České republiky lepší místo. V roce 2016 naši účastníci a jejich pedagogové vykonali v rámci DofE 136 tisíc dobrovolnických hodin, což společnosti přineslo téměř 6 milionů Kč.

 

Martin Batko, komunikační manažer

Předchozí Další novinky Následující

Podívej se na naše videa

DofE na YouTube

Podpoř dobrou věc

I vy můžete přispět k tomu, aby mladí lidé odhalili svůj potenciál a přistoupili ke svému životu aktivně.

Zůstaň v obraze

Národní kancelář programu vám může každý měsíc zasílat tipy a novinky.

Poslat stránku e-mailem


Ověřovací kód
Ověřovací kód
 

Vyplňte prosím alespoň pole označené hvězdičkou ( * ). Děkujeme

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací