Účastnice programu DofE z Příbrami se chystá přeplavat Gibraltar

Účastnice programu DofE z Příbrami se chystá přeplavat Gibraltar

Z místních center

18. června 2014

Teprve osmnáctiletá Lucie Leišová se možná zapíše do historie českého dálkového plavání. Tato studentka Gymnázia Příbram se rozhodla přeplavat Gibraltarskou úžinu a na 20 kilometrů dlouhou cestu se vydá již počátkem července. Pokud se vše podaří, stane se nejmladší a zároveň teprve čtvrtou Češkou, která průliv překoná. K pokoření této výzvy jí kromě poctivé přípravy pomáhá i vzdělávací program Mezinárodní cena vévody z Edinburghu, který celou akci finančně podporuje. Od snu ji neodradí vysoké vlny ani žraloci.

Lucie se věnuje plavání na vrcholové úrovni již sedmým rokem a na svém kontě má několik vítězství na mítinku Internationales Silbererz Swim v Německu, medaile z Českého poháru v dálkovém plavání či několikanásobnou účast ve finále na mistrovství České republiky v bazénovém plavání. K pokusu o přeplavání Gibraltaru ji však přiměl až vzdělávací program pro mládež Mezinárodní cena vévody z Edinburghu.

„Počátkem letošního roku jsem se stala součástí programu Mezinárodní cena vévody z Edinburghu, který vede mladé lidi k tomu, aby rozšiřovali své schopnosti a plnili různé výzvy. Zde vznikl i nápad na tuto ‚velkou misi‘. Řekla jsem si, že chci zkusit něco nového a zároveň ukázat, že když na sobě člověk tvrdě pracuje, je možné úplně všechno. Když jsem přemýšlela, jakou výzvu bych chtěla uskutečnit, jako první mě napadl kanál La Manche, který je metou asi každého plavce,“ říká Lucie Leišová a dodává: „Když jsem ovšem slyšela o Gibraltaru, svůj zájem jsem zaměřila právě tam. Tato oblast je zajímavá nejen svou polohou, ale také náročností na přeplavání. Mohutné vlny, nepřetržitý vítr i žraloci. Přeplavalo ho zatím méně lidí, než kolik jich dosáhlo vrcholu Mount Everestu. A to je to, co mě láká a čeho chci dosáhnout s pomocí tohoto programu. Výjimečnosti.“

Přeplavat Gibraltar však není jen otázkou odhodlání, tvrdého tréninku (v rámci kterého Lucie denně uplave více než 15 kilometrů) a štěstí. Náklady na projekt dosahují hranice 100 000 korun, přičemž největší položky představují poplatek asociaci pořádající plavbu a pronájem doprovodných lodí. Polovina této částky byla uhrazena z programu Mezinárodní cena vévody z Edinburghu. Dále Lucii přispěl Středočeský kraj a podstatnou část si zaplatila sama.

Kromě sportu je Lucie Leišová úspěšná i v dalších oblastech – v patnácti letech se stala členkou Mensy ČR a Mensy International. Jejím snem je studium práv na univerzitě v USA a ráda by si v budoucnu zřídila plaveckou školu, s jejíž pomocí by chtěla tento sport více rozšířit mezi širokou veřejnost.

Předchozí Další novinky Následující

Podívej se na naše videa

DofE na YouTube

Podpoř dobrou věc

I vy můžete přispět k tomu, aby mladí lidé odhalili svůj potenciál a přistoupili ke svému životu aktivně.

Zůstaň v obraze

Národní kancelář programu vám může každý měsíc zasílat tipy a novinky.

Poslat stránku e-mailem


Ověřovací kód
Ověřovací kód
 

Vyplňte prosím alespoň pole označené hvězdičkou ( * ). Děkujeme

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací