Účastnice programu DofE ze stáže v Peru vzkazuje: Nebojte se nového prostředí!

Účastnice programu DofE ze stáže v Peru vzkazuje: Nebojte se nového prostředí!

Z místních center

17. února 2015

Osmnáctiletá Eliška Kojanová, účastnice zlaté úrovně programu DofE z Českých Budějovic, je důkazem toho, že na dlouhodobý zahraniční pobyt se dá vypravit již před maturitou. Inspirována starší sestrou Annou, která má za sebou podobný pobyt na Taiwanu, se rozhodla pro studijní výměnu v Peru. Celý tento školní rok tak tráví prostřednictvím organizace Rotary International v Jižní Americe.

V Limě, hlavním městě Peru, se Eliška začala zabydlovat už na konci července 2014. „Začátky byly složitější, ocitla jsem se v nové zemi, naprosto odlišné kultuře, mezi cizími lidmi, které jsem v životě neviděla a kteří se měli stát mojí novou rodinou. K tomu nová škola, kde jsem zpočátku neměla ani jednoho kamaráda a hlavně nový, odlišný jazyk,“ popisuje Eliška své pocity po příjezdu. Dnes je však již víc než spokojená a říká, že z Peru se stal její druhý domov. Bydlí v místní rodině, která ji přijala za svého člena, má spoustu kamarádů z celého světa, jazyku již rozumí a nadšeně objevuje zvláštnosti místní kultury.

Od srpna v Limě navštěvovala střední školu, nyní tráví prázdniny v Cuzcu, bývalém hlavním městě incké říše, ležícím ve více než třítisícové nadmořské výšce v jihoamerických Andách. Historické centrum tohoto města figuruje na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO a jeho krásy potvrzuje i Eliška. Nejvíc ji však nadchnul výlet na ruiny inckého kultovního města Machu Picchu, o kterém říká: „Je to mimořádné a kouzelné místo, kde na vás přímo dýchá dávná historie. Byl to úžasný zážitek, byť jsme na vrchol Machu Picchu lezli v pět hodin ráno za pořádného deště a horka.“

Od března bude Eliška studovat na univerzitě a zároveň pilně plní své aktivity v programu DofE. V rámci rozvoje talentu pracuje na své španělštině. Před odjezdem do Peru ovládala pouze základy tohoto jazyka, zatímco nyní již rozumí téměř všemu a dokáže se bez problémů domluvit. Hodlá se také pustit do studia místního nejrozšířenějšího domorodého jazyka – kečuánštiny. Nezanedbává ani sport, několikrát týdně chodí do posilovny anebo běhat. Využívá také místní příležitosti k dobrovolnictví, jichž není málo. Byla pomáhat například v pouštním městě Ica, které bylo před nedávnem zničené zemětřesením.  Podílela se také na přípravě charitativní akce na podporu chudých rodin v okrajové části Limy či sbírala peníze na léčbu rakoviny.

Život v Peru je velmi odlišný od toho doma v Česku. Postupně si tak Eliška musela zvyknout například na to, že městská hromadná doprava tu nemá jízdní řády či že místní všude chodí až s hodinovým zpožděním. Nejvíc ji však překvapuje velký kontrast mezi chudobou s bohatstvím. „Pár desítek metrů za moderním centrem s mrakodrapy, se nachází slamy s chatrčemi bez přístupu elektřiny nebo vody,“ popisuje.

A co by Eliška vzkázala svým vrstevníkům, kteří snad váhají, jestli se do zahraničí vypravit také? „Nebojte se jazyka, nového prostředí ani toho, že budete muset na nějakou dobu opustit svou rodinu a kamarády. Jazyk se brzo naučíte, na nové prostředí si zvyknete a najdete si plno kamarádů z celého světa, u kterých budete mít vždy otevřené dveře. Navíc se osamostatníte a dospějete.“ Prvním krokem k osmělení může být třeba akce s pobytem v rámci programu DofE.

Předchozí Další novinky Následující

Podívej se na naše videa

DofE na YouTube

Podpoř dobrou věc

I vy můžete přispět k tomu, aby mladí lidé odhalili svůj potenciál a přistoupili ke svému životu aktivně.

Zůstaň v obraze

Národní kancelář programu vám může každý měsíc zasílat tipy a novinky.

Poslat stránku e-mailem


Ověřovací kód
Ověřovací kód
 

Vyplňte prosím alespoň pole označené hvězdičkou ( * ). Děkujeme

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací