Účastnice zlaté úrovně DofE pokořila Elbrus

Účastnice zlaté úrovně DofE pokořila Elbrus

Novinky

29. srpna 2016

Účastnice zlaté úrovně DofE, Kamila Otrubová (18), pokořila jednu z největších dosavadních výzev svého života. V rámci plnění sportovní aktivity se jí v červenci podařilo zdolat vrchol nejvyšší hory Kavkazu a Ruska, Elbrus (5 642 m) a postarala se tak o jeden z dalších velkých příběhů Mezinárodní ceny vévody z Edinburghu v ČR.

Mezinárodní cenu vévody z Edinburghu jsem poprvé poznala v Anglii, kde je extrémně populární a mezi studenty je spíše výjimkou se do programu nezapojit. Líbilo se mi, že člověk něco dělá, ale na rozdíl od obvyklého přístupu českých dětí, svou aktivitu také směřuje za určitým cílem,“ komentuje Kamila svou motivaci zapojit se do DofE.

V rámci plnění programu se Kamila zdokonalovala v německém jazyce, za sebou má také dvoutýdenní akci s pobytem v německém Marburgu. Dobrovolnictví si pak Kamila plní v Thomayerově nemocnici v Praze, do které dochází pomáhat již přes rok.

A co vlastně stálo za nápadem vypravit se na Elbrus? „Vždycky jsem toužila vypravit se do pořádných hor; tedy větších než Alp. V 18 letech je pro člověka tou nejmenší překážkou trénink. Tou největší je naopak logistika, náklady na cestu nebo schválení samotného nápadu rodiči. Proto byl výběr mých cílů omezen na menší okruh vrcholů. Elbrus byl krásný cíl. Nejvyšší hora Evropy, daleko, navíc v zemi, kde jsem nikdy nebyla“, vysvětluje své rozhodnutí studentka gymnázia Nový PORG v Praze.

V rámci přípravy Kamila zdolala další dva vrcholy, a to Gran Paradisa v Itálii a o něco nižší vrchol tyrolských Alp, Wildspitze. I přes důkladné přípravy však byla samotná aklimatizace před výstupem náročná. Kamila se potýkala s bolestmi hlavy a problémy se spánkem kvůli výšce v táboře Leaprus      (3 907 m). Svou roli hrála samozřejmě také nervozita.

Samotný výstup začal už ve 3 hodiny ráno, nejhorší vzpomínky se pak Kamile vybaví při závěrečném úseku, který sice byl dlouhý ani ne 150 m, nicméně s extrémním převýšením. „Když jsme se však vyškrabali na vrchol, byla to neskutečná euforie. Foukal silný vítr a výhled nebyl o nic úžasnější, než níž, ale jen ten pocit byl nádherný,“ dodává Kamila. 

Jak celou výpravu Kamila hodnotí? „Důležité je se prostě nevzdat, nebát se a jít dál. A hlavně v tom mi pomohlo DofE. Tím, že to všechno děláte s nějakým cílem a že vás váš vedoucí podporuje, dokážete mnohem víc. Cesta je cíl - jestli vrcholu dosáhneme nebo ne,  vlastně nebylo až tak zásadní. Ale zvládli jsme to! Mám za sebou Elbrus, jehož nejvyšší vrchol jsem zdolala,“  zakončuje Kamila.

Předchozí Další novinky Následující

Podívej se na naše videa

DofE na YouTube

Podpoř dobrou věc

I vy můžete přispět k tomu, aby mladí lidé odhalili svůj potenciál a přistoupili ke svému životu aktivně.

Zůstaň v obraze

Národní kancelář programu vám může každý měsíc zasílat tipy a novinky.

Poslat stránku e-mailem


Ověřovací kód
Ověřovací kód
 

Vyplňte prosím alespoň pole označené hvězdičkou ( * ). Děkujeme

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací