Účastníci DofE z gymnázií v Plzni se připravují na dobrodružnou expedici do Himaláje

Účastníci DofE z gymnázií v Plzni se připravují na dobrodružnou expedici do Himaláje

Z místních center

5. června 2016

Deset studentů plzeňských gymnázií ve věku 15-19 let a zároveň účastníku DofE, se společně s vozíčkářem Janem Krauskopfem v létě chystá do oblasti Malého Tibetu v indické Himálaji. Během expedice, kterou podniknou v termínu 10. 8. až 1. 9. 2016, chtějí natočit dokumentární film, navíc také plánují setkání s dalajlamou.

Akce navazuje na předchozí úspěšné studentské expedice do Arménie, Ruska, Sýrie nebo Vietnamu, které pořádal rovněž SK ASK ČR Klub cestovatelů Plzeň.  Důležité je taktéž podotknout, že většina členů skupiny bude mít po absolvování expedice splněnou nejnáročnější zlatou úroveň  programu DofE. 

Expedice získala čestnou záštitu od výkonného ředitele programu DofE Czech Republic, Tomáše Vokáče, který říká: “Výjimečná nejen z hlediska studentských středoškolských aktivit v České republice, ale i ve světě, je expedice No Limits Himalaya 2016 tím, že studenti zapojili do svých expedičních aktivit i pomoc vozíčkáři, kterému chtějí pomoci se do těchto jim nepřístupných míst dostat. Nejmladšímu účastníku expedice je 15 let, to samo za sebe říká mnohé.”  Udělení záštity nad expedičními aktivitami je přislíbené prvním náměstkem primátora města Plzně Martinem Baxou. V jednání je udělení oficiální záštity i ze strany Ministerstva školství, mládeže a tělovýchvy ČR. Předjednána je oficiální záštita expedice zástupcem zástupcem britské velvyslankyně v ČR, Timem Voasem. V České republice naprosto výjimečné studentské expedici, vyjádřil podporu i Dan Přibáň, který je zároveň i jedním z patronů DofE. “Mně se strašně líbí, že oni tou svojí cestou ukazujou, že lidé s postižením nejsou žádní exoti, kolem nichž bychom měli chodit opatrně. Měli bychom je brát jako rovnocennné lidi a jsem rád, že toto poselství tato chystaná expedice pošle dál, takže jim všem držím palce,” řekl ve své zdravici Dan Přibáň. 

Na náročné podmínky expedice se studenti připravují intenzivně již od února tohoto roku, kdy proběhl expediční workshop na západě Čech. Při něm se studenti seznámili s náročnými kritérii mezinárodní expedice DofE a ve spolupráci s Vodní záchrannou službou v Plzni  absolvovali kurz první pomoci. Expediční tým se pak dále učil se pracovat s mapou, seznámil se s budhistickou kulturou, ale i rolemi v expedičním týmu a základy skupinové psychohygieny.  O Velikonocích proběhla cvičná expedice v Českém lese, při níž studenti zkoušeli dovednosti, bez nichž se v Himálaji neobejdou. „Absolvovali jsme noční topografii, bojovali s nástrahami vymrzlých stanů, hledali jsme vodu tam, kde nebyla, ale přece jsme ji našli. Vařili jsme na benzinových vařičích, které budeme na horách využívat. Učili jsme se s Honzou zdolávat překážky a kormidlovat invalidní vozík v nepříznivém terénu. Natáčeli jsme reportáž s Českou televizí a naše propagační spoty," napsali studenti o 50kilometrové expedici na své oficiální facebookové stránce No Limits Himalaya 2016. Ta má v současnosti již přes 1000 podporovatelů.

Naposledy se expediční tým účastnil teambuildingu pod vedením úspěšného českého horozlezce, Jana Trávnička. Honza týmu předavál cenné rady a své zkušenosti z Himaláje. Na video z této akce se můžete podívat níže.

O aktivitách expedičního týmu si můžete přečíst na účastníckém blogu No Limits Himalaya 2016, který vzhledem k mezinárodnímu přesahu expedice účastníci expedice vytvářejí i v anglické jazykové mutaci.

 

Předchozí Další novinky Následující

Podívej se na naše videa

DofE na YouTube

Podpoř dobrou věc

I vy můžete přispět k tomu, aby mladí lidé odhalili svůj potenciál a přistoupili ke svému životu aktivně.

Zůstaň v obraze

Národní kancelář programu vám může každý měsíc zasílat tipy a novinky.

Poslat stránku e-mailem


Ověřovací kód
Ověřovací kód
 

Vyplňte prosím alespoň pole označené hvězdičkou ( * ). Děkujeme

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací