V Dubaji se rozdávaly „Oscary“ pro nejlepšího učitele světa

V Dubaji se rozdávaly „Oscary“ pro nejlepšího učitele světa

Tiskové zprávy

28. března 2019

Předávání cen pro nejlepšího učitele je každoročně součástí Global Education and Skills Forum, které letos proběhlo v Dubaji. Ve dnech 22. až 24. 3. 2019 se sešli zástupci z celého světa na nejvýznamnější akci tohoto druhu. Fórum se zabývá vzděláváním a letos se podrobně věnovalo významu neformálního vzdělávání v rozvoji mladých lidí. Právě proto se v této oblasti hlavním partnerem fóra stala Mezinárodní cena vévody z Edinburghu, unikátní program osobního rozvoje, který už bezmála 25 let funguje i v České republice.

Global Teacher Prize, tzv. učitelské „Oscary“ jsou prestižní událostí, velice podobné předávání filmových sošek v Hollywoodu. Letošní ročník moderoval slavný herec Hugh Jackman a vystoupily zde známé popové hvězdy, například Little Mix. Vítězem se stal Keňan Peter Tabichi, který má ve své třídě 58 žáků a mnozí z nich musí každý den ujít 7 km pěšky, aby se do školy vůbec dostali.

„Abyste byl skvělým učitelem, musíte méně mluvit a více konat,“ říká Peter a ve svém volném čase pomáhá, ve velmi skromných podmínkách školních budov v Keni, rozvíjet dovednosti svých žáků v odpoledních vědeckých kroužcích. Mezi nominovanými finalisty Global Teacher Prize bylo mnoho učitelů, kteří jsou ve svém volném čase vedoucími programu Mezinárodní cena vévody z Edinburghu (DofE), což dokazuje, že nejprogresivnější a nejaktivnější učitelé dobře vědí, že studenti potřebují ke svému rozvoji více, než jen přednášku od katedry. Mimochodem v České republice máme v současnosti 700 učitelů, kteří se DofE věnují.

I proto se s nominovanými finalisty Global Teacher Prize setkal Princ Edward, nejmladší syn britské královny Alžběty, který je hlavním představitelem a ambasadorem neformálního vzdělávání ve světě.

 „Dnešní mladí lidé vyrůstají ve světě, který je dynamický a běží rychlým tempem, a proto je rozvoj sebedůvěry, přizpůsobivosti a vzájemné komunikace tak důležitý. Neformální vzdělávání, které nabízí organizace věnující se programu DofE, je ověřeným způsobem, který mladé vede k tomu, aby zlepšovali stav věcí ve svém životě i ve svém okolí,“ prohlásil princ Edward při podpisu Memoranda o spolupráci se Spojenými arabskými emiráty.

Program DofE je v ČR stále populárnější a vytváří platformu pro aktivní a nadšené učitele a pracovníky s mládeží. „Je jen otázkou času, kdy nějaký český učitel, vedoucí DofE, získá Global Teacher Prize, protože když dokážou naši účastníci přeplavat Gibraltar nebo přejet USA na kole, tak nevidím důvod, proč by nemohl český učitel vyhrát tuto prestižní cenu,“ dodává Tomáš Vokáč, výkonný ředitel DofE Česká republika.

O DofE

Mezinárodní cena vévody z Edinburghu (DofE) je celosvětově nejvýznamnější program neformálního vzdělávání, který založil před 60 lety Princ Philip, vévoda z Edinburghu, manžel britské královny Alžběty. Mladí lidé ve věku 14 až 24 let jsou skrze něj motivování k cílevědomosti, solidaritě, zdravému životnímu stylu a zájmu o své okolí. V současnosti se tohoto programu účastní 1,3 milionů lidí, v České republice má program 3800 účastníků. Absolventi programu získávají prestižní ocenění, které jim dává výhodu v profesním i osobním životě. Princ Edward, hrabě z Wessexu je předsedou správní rady Mezinárodní ceny vévody z Edinburghu (The Duke of Edinburgh´s International Award Foundation). www.dofe.cz

Předchozí Další novinky Následující

Podívej se na naše videa

DofE na YouTube

Podpoř dobrou věc

I vy můžete přispět k tomu, aby mladí lidé odhalili svůj potenciál a přistoupili ke svému životu aktivně.

Zůstaň v obraze

Národní kancelář programu vám může každý měsíc zasílat tipy a novinky.

Poslat stránku e-mailem


Ověřovací kód
Ověřovací kód
 

Vyplňte prosím alespoň pole označené hvězdičkou ( * ). Děkujeme

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací