Zlatá expedice DofE v Arménii úspěšně zvládnuta!

Zlatá expedice DofE v Arménii úspěšně zvládnuta!

Z místních center

11. srpna 2014

Mladí lidé z Klubu cestovatelů při Masarykově gymnáziu v Plzni v rámci programu DofE připravili a absolvovali zlatou expedici v Arménii pod názvem Nairi 2014. Účastníci expedice tak zvládli velmi podstatnou část programu DofE, která je posunula zase o něco blíže k získání zlaté úrovně.

Za přípravou a realizací náročné expedice stojí sedm účastníků programu DofE - Jan Vainer, Jakub Holšán, Eliška Úlehlová, Jakub Faktor, Markéta Kolářová, Vojtěch Kolář a Naďa Jírová - a školitel expedice Antonín Kolář.

Expedičníci zdolali cca 70 km při přechodu Geghamských hor v nadmořské výšce, která dosahovala v průměru 2500 m.n.m. Zlatým hřebem trasy bylo však dobytí nejvyššího vrcholu pohoří, tedy bývalou, dnes již vyhaslou sopku s jezírkem v kráteru, Aždahak 3597 mnm. Skupina však nezahálela a v rámci expedice provedla mimo jiné drobný etnografický výzkum jezídů, místních nomádů a dnes také nejvýraznější arménskou menšinou, která se vyznačuje praktikováním náboženství, které v sobě nese prvky nejen islámu, ale i zoroastrismu, judaismu, šamanismu a křesťanství. Expedice navštívila také křesťanský klášter Geghard a antický chrám Garni a seznámila se s jejich historií. Dohromady zmapovali okolo 40 petroglyfických památek.

Úspěšné ukončení expedice však neznamenalo konec samotnému cestování. Skupina pokračovala v poznávání Arménie, přešla pohoří Vardenis, a nakonec zdolala nejvyšší horu Arménie - Aragat s nadmořskou výškou 4090mnm., prozkoumala pravěkou observatoř v Karahundj, zmapovala petroglyfické památky v Ugsataru, které se nachází těsně u hranic s Náhorním Karabachem. Účastníci programu DofE se navíc mohou pochlubit tím, že jeli v nejdelší lanovce na světě, které se vine nad kaňonem Vorotan. Dohromady stihli načerpat bohaté historické poznatky o první křesťanské zemi světa velmi detailně. Ke konci navštívili ještě kláštery Tatev, Noravank, Khor Virap, Vanavank, Arates.

Klub cestovatelů při Masarykově gymnáziu v Plzni o všech svých bohatých zážitcích připravuje cestovatelský blog a dokonce chystá expediční film. O plánované projekci expedice Nairi 2014 budeme informovat na webových a facebookových stránkách programu DofE. 

"Až budeme mít hotovo, těšíme se na setkání s vámi při některé z projekcí, případně na stránkách našeho blogu," zve všechny příznivce programu DofE i cestování školitel expedice Antonín Kolář.

Na fotogalerii z expedice se můžete podívat zde

Předchozí Další novinky Následující

Podívej se na naše videa

DofE na YouTube

Podpoř dobrou věc

I vy můžete přispět k tomu, aby mladí lidé odhalili svůj potenciál a přistoupili ke svému životu aktivně.

Zůstaň v obraze

Národní kancelář programu vám může každý měsíc zasílat tipy a novinky.

Poslat stránku e-mailem


Ověřovací kód
Ověřovací kód
 

Vyplňte prosím alespoň pole označené hvězdičkou ( * ). Děkujeme

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací