Roman Berky

Roman Berky

Story

Roman se dostal se svými sourozenci do Dětského domova Solenice, když mu bylo deset let - a zůstal až do svých devatenácti. Všichni postupně z DD odcházejí a hledají svůj životní cíl a uplatnění v životě. Jak Roman říká, "plnění DofE mi pomohlo vnést do života řád a dále se posouvat v tom, co mě baví nejvíc - v hudbě."

Když mu bylo asi 11 let, začal se více zajímat o rap a rozhodl se pro vlastní tvorbu. "Každý den po příchodu ze školy a splnění povinností jsem se skládání věnoval až do noci. Je to pro mě věc, která mě naplňuje a přináší mi štěstí. Když jsem se totiž dostal do dětského domova, často jsem přemýšlel hodně negativně, ale prostředí mi pomohlo se otevřít." Právě paní vychovatelka byla člověkem, který ho přivedl na myšlenku účastnit se programu DofE.

"Nejdříve jsem váhal, jelikož rapu a hudbě jsem se věnoval tak jako tak, ale teď jsem rád, že jsem do toho šel. Mimo rozvoj talentu jsem si stanovil cíle totiž i ve sportu a pomohlo mi to rozhodnout se být pro společnost prospěšnějším i v rámci dobrovolnictví." pokračuje Roman. "Ve sportu jsem si vybral fitness a jsem rád, že jsem se dopracoval až ke svému osobnímu rekordu v benchpressu 90 kg. Svou vytrvalostí jsem také motivoval kamarády, kteří se mnou začali chodit cvičit."

A co dobrovolnictví? "Při plnění dobrovolnictví jsem si chodil povídat se seniory do domova důchodců. Všechno kolem mě mě ovlivňovalo v mé tvorbě a přinášelo také inspiraci a zároveň mi to pomáhalo srovnat si věci v hlavě a uvědomovat si, co je důležité."

"Nejoblíbenější i tak pro mě byl talent a byl to i hlavní důvod mého přihlášení se do DofE. Rád bych vzkázal i ostatním, aby začali být pozitivní a věnovali se něčemu, co může zaplnit prázdnotu pocitem štěstí. DofE je podle mě dobrá věc a opravdu v tomhle může člověku pomoci." uzavírá svůj příběh Roman. Při ceremonii v českém muzeu hudby, kde obdržel své bronzové ocenění, vystoupil se svou skladbou Soucit. 

Co plánuje Roman Berky do budoucna? Svůj život mimo DD zahájil v Kutné Hoře, kam se nedávno přestěhoval a kde v současné době pracuje. Pokud bude mít čas, zvažuje možnost ambasadorství a předávání svých zkušeností s programem dalším potenciálním zájemcům o program.

  Další příběhy Následující

Podívej se na naše videa

DofE na YouTube

Podpoř dobrou věc

I vy můžete přispět k tomu, aby mladí lidé odhalili svůj potenciál a přistoupili ke svému životu aktivně.

Zůstaň v obraze

Národní kancelář programu vám může každý měsíc zasílat tipy a novinky.

Poslat stránku e-mailem


Ověřovací kód
Ověřovací kód
 

Vyplňte prosím alespoň pole označené hvězdičkou ( * ). Děkujeme

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací