Roman Jordán

Roman Jordán

Story

Budík mě nelítostně tahá z postele a moje každodenní rutina začíná. Přicházím do školy, kde prosedím celý den, dojdu si na oběd a z něj rovnou domů. Zde usedám za stolní počítač a pozdě v noci jdu spát. Žádní přátelé, nudný život plný stereotypů. Jeden den byl však výjimečný. Byl to den, kdy můj třídní učitel pronesl větu: „Je zde nějaký zájemce, který by se chtěl zúčastnit a plnit DofE?“

Něco uvnitř, dosud skryto, mě přesvědčilo, abych se přihlásil do tohoto programu. Už od svých pěti let jsem hrával fotbal, ale po přestěhování se do jiné obce jsem s ním musel skončit, jelikož jsem neměl motivaci začlenit se do jiného týmu v novém bydlišti. Díky DofE jsem ale musel překonat svůj strach z nového kolektivu, díky čemuž jsem nakonec zašel za trenérem klubu, který mě stejně jako celý tým vřele přijal.

Na základní škole jsem chodil devět let do umělecké školy, ale po přechodu na gymnázium moje nadšení pro umění upadlo. I když na nové škole byl pěvecký sbor, odmítal jsem opakovaná pozvání paní sbormistryně. Až po přihlášení do programu DofE, jsem se objevil na první zkoušce a ve sboru jsem dodnes. Od té doby jsme koncertovali v Polsku, Rumunsku nebo v Srbsku. Dva studenti z naší školy, které jsem poznal právě na sboru, napsali amatérský muzikál, kterého jsem se stal součástí. Během dvou let jsme odehráli třináct představení, na která přišlo přes tisíc lidí. S muzikálem jsme dokonce získali i ocenění na různých divadelních přehlídkách. Dále jsem se v rámci rozvoje talentu přihlásil do dějepisného semináře, kde jsme dva roky zpracovávali válečné deníky Velké války a se vzešlou prací jsme získali Cenu Učené společnosti Akademie věd České republiky.

Díky DofE jsem začal mnohem více sledovat dění ve škole a s tím i nabídky na různé zájezdy či expedice, které byly volně dostupné. Za poslední tři roky jsem díky tomu navštívil Rumunsko, Slovensko, Slovinsko, Itálii a zdolal místní pohoří. Nejvíce ze všech expedicí mě prověřilo zimní táboření, kdy jsme v mrazech a sněhu tábořili na Šumavě. Všechny expedice mě naučily především to, že v horách člověk pozná své pravé já a bez pomoci druhých se neobejde. Do budoucna bych se rád vydal na Kavkaz do Arménie nebo vystoupat na řecký Olymp.

Před dvěma lety se mi dostalo nabídky účastnit se projektu Comenius od Evropské unie, a sice ubytovat doma studenta z ciziny a na oplátku být hostem v jeho rodině. Seznámil jsem se s jedním tureckým studentem, se kterým se kamarádím dodnes a měl jsem tu čest strávit nádherný týden s jeho rodinou. Počínaje programem Comenius jsem se začal zajímat o projekty Evropské unie a objevil program Erasmus+, díky němuž jsem procestoval většinu Evropy a poznal spoustu úžasných lidí napříč kontinentem. Letos jsem dokonce založil vlastní mládežnickou skupinu, se kterou v příštím půl roce vyšlu studenty do Turecka nebo Makedonie.

V rámci plnění dobrovolnictví jsem se přihlásil do diecézní charity v Českých Budějovicích. Již druhým rokem docházím do domova důchodců, kde se snažím zpříjemnit život starým lidem, často odkázaným na pomoc druhých, neschopných se o sebe postarat. Počínaje letošním rokem vyučuji také zdarma český jazyk žadatele o azyl v České republice. Jsou to lidé převážně z východní Evropy a Balkánu, ale přesto mám žáky i z Rakouska, Švýcarska nebo Izraele. Začínáme od úplných začátků, jelikož převážně neumí česky ani slovo. Za půl roku výuky již zvládají číst a psát v českém jazyce jenom s drobnými chybami, dokonce vedu hodiny v češtině a s dorozuměním není problém.

Jak je vidět na mém příběhu, DofE mě z obyčejného života plného stereotypů vtáhlo do mnoha aktivit a pomohlo mi být aktivním mladým člověkem s daleko větším rozhledem a perspektivou do budoucnosti. 

 

Předchozí Další příběhy Následující

Podívej se na naše videa

DofE na YouTube

Podpoř dobrou věc

I vy můžete přispět k tomu, aby mladí lidé odhalili svůj potenciál a přistoupili ke svému životu aktivně.

Zůstaň v obraze

Národní kancelář programu vám může každý měsíc zasílat tipy a novinky.

Poslat stránku e-mailem






Ověřovací kód
Ověřovací kód
 

Vyplňte prosím alespoň pole označené hvězdičkou ( * ). Děkujeme

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací