Tereza Fojtíková

Tereza Fojtíková

Story

Do programu DofE jsem se zapojila před třemi lety, kdy jsem ani zdaleka netušila, co mohu v průběhu plnění zažít a dokázat. Co mě vedlo k zapojení do DofE? Od dětství jsem vyhledávala výzvy, dobrodružství a překonávání strachu. Vždy jsem měla motivaci zkusit něco nového. A právě DofE byla jednou ze skvělých příležitostí.

Když jsem plnila bronzovou úroveň, věnovala jsem se florbalu, přispěla k projektu Walkthrough Gallery, který je zaměřen  na  mladé umělce, aby si měli možnost vystavit svá díla na veřejnosti a zdokonalovala se ve psaní článků pro časopis. Ihned mě tyto aktivity motivovaly přejít o úroveň výš.

Začala jsem se věnovat skautu, kde jsem působila jako jedna z vedoucích a pomáhala vytvářet program pro děti. Sportovní aktivita přišla z nenadání, když jsme se jeden slunečný den s kamarády rozhodli vyzkoušet boulder. Ze začátku jsem se bála, protože jsem odjakživa měla strach z výšek. Nicméně po více hodinách lezení strach ustupoval a později jsem si troufla vylézt i skálu.

Do mládežnického Parlamentu jsem se dostala prostřednictvím mého kamaráda, který byl již dříve členem. Ten mě poté pozval na primární zasedání, které proběhlo na radnici v Ostravě.

Od mého dětství jsem milovala zimu, sníh a hory. Proto není divu, že jsem si do své sportovní aktivity vybrala jízdu na snowboardu. Chtěla jsem se více zdokonalovat a pouhá jízda dolů po sjezdovce mě omrzela.

Do aktivity rozvoje talentu, jsem si zvolila základy čínského jazyka, protože je to velmi specifický jazyk, nejen v mluvě ale i stylu psaní. Faktem je, že učení čínštiny není snadné a stojí to mnoho času a člověk se tomu musí věnovat, protože to lehce zapomene. V budoucnu bych se čínštině chtěla věnovat více, protože i když člověk ví, jak jazyk funguje, pokud ho přestane trénovat, rychle to zase zapomene.

Během programu jsem musela překonat sama sebe, hlavně na expedicích, při kterých jsem si šáhla na dno, ale i přes to jsem se nevzdala. Po zkušenostech s DofE jsem schopná pracovat v týmu a dovést věci k úspěšnému konci.

Myslím, že když člověk opravdu chce a má pro danou věc zápal a dostatečnou motivaci, tak si svůj cíl splnit dokáže. Občas pro věci musíte vynaložit obrovské úsilí, ale ta dřina stojí za to. Jsem neskutečně potěšena a velmi si vážím toho, že si svou zlatou cenu budu moci převzít z rukou člena královské rodiny.

Tereza v květnu 2016 převzala Zlatou cenu vévody z Edinburghu přímo z rukou prince Philipa v Buckinghamském paláci v Londýně v rámci oslav 60. let DofE. Na její zážitky se můžete podívat v tomto videu.

 

Předchozí Další příběhy Následující

Podívej se na naše videa

DofE na YouTube

Podpoř dobrou věc

I vy můžete přispět k tomu, aby mladí lidé odhalili svůj potenciál a přistoupili ke svému životu aktivně.

Zůstaň v obraze

Národní kancelář programu vám může každý měsíc zasílat tipy a novinky.

Poslat stránku e-mailem


Ověřovací kód
Ověřovací kód
 

Vyplňte prosím alespoň pole označené hvězdičkou ( * ). Děkujeme

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací