Mladá cyklistka se vydá za polární kruh zdolat závod, který ještě nikdo nikdy nedokončil

Mladá cyklistka se vydá za polární kruh zdolat závod, který ještě nikdo nikdy nedokončil

Tiskové zprávy

11. ledna 2016

Devět set kilometrů zasněženým Finskem čeká na dvacetiletou ultra bikerku Markétu Peggy Marvanovou. Nejmladší česká pokořitelka americké Great Divide Tour (4418 km) se nyní chystá za polární kruh na závod Lapland Extreme Challenge, který ještě nikdo nedokončil. Pojede ho na sněžném kole. Startuje 20. února z Rovaniemi a na překonání panenské krajiny bude mít maximálně třicet dní.

Účastníci nezabezpečeného závodu se o sebe ve všem musejí postarat sami, organizátoři jim dají jen nouzovou vysílačku. Náročné přípravy Peggy bere s humorem: “Ameriku jsem projela bez kartáčku na zuby, za severní polární kruh si neberu už ani mýdlo!“ směje se. Však je v extrémních situacích jako doma. Již na jaře 2014 se v Laponsku zúčastnila snowbikové expedice Honzy Kopky. Laponsko ji doslova učarovalo. O rok později se proto vrátila, a jelikož ještě neměla sněžné kolo, závod střední trati na 150 kilometrů s povinnou výbavou uběhla (viz. fotogalerie níže).

Nebylo to snadné, ale já mám sníh a zimu ráda, a když už to stojí tolik námahy s přípravou, byla by škoda zase jet jen na pár dní,“ svěřuje se bikerka. Peggy si je jistá, že se jí podaří dosud nepokořenou trať Lapland Extreme Challenge zdolat: „Sněžné kolo už mám doma, je úžasné, moc se těším a věřím, že závod dokončím“. Čeká ji náročný terén, mrazivé teploty pohybující se až do -40 stupňů a civilizaci potká tak maximálně čtyřikrát. Přesvědčit se můžete zde.

Pro Peggy ovšem nejde jen o pokoření výzvy, svými výkony chce pomáhat lidem, kteří neměli v životě tolik štěstí a bojují se zdravotním postižením. Díky tomu dokázala již mnohé. Loni v červenci zdolala za pouhých 21 dní, 9 hodin a 10 minut Great Divide Tour, nejdelší nezabezpečený závod horských kol na světě, a pomohla tak získat finance na speciální elektrické dvojkolo pro dívenku Dáju trpící myopatií - postupným ochabováním svalstva.

Do velké výzvy se nadšená ultra bikerka pustila mimo jiné s podporou české pobočky Mezinárodní ceny vévody z Edinburghu (DofE). Překonání Great Divide Tour nebylo vůbec snadné, musela zdolat nestabilní bahnitý terén, zasněžené hory i poušť, vyrovnat se s ohromnými teplotními rozdíly či nedostatkem jídla. O tom jak přespávala sama v lese i na veřejných záchodcích a přežila i setkání s medvědem si můžete počíst v její čerstvě vydané knize Cesta za štěstím.

Ani v Laponsku ji nečeká snadný úkol, opět ji ale bude pohánět touha pomáhat. A to je „ta nejlepší baterie!“. Otevření její sbírky pro handicapované děti sledujte na Sport Pomáhá a Černí koně.  

Mezinárodní cena vévody z Edinburghu (DofE) je celosvětové ocenění pro lidi ve věku od 14 do 24 let, které je motivuje a podporuje v jejich osobním rozvoji. Mladí lidé si stanovují cíle ve čtyřech oblastech - talent, sport, dobrovolnictví a expedice - a s pomocí dospělého mentora usilují o jejich splnění. Po celém světě se zapojily miliony studentů, v ČR se DofE účastní již téměř 1000 mladých lidí. Více na www.DofE.cz

Kontakt pro média: Kristýna Valeš Syslová, kristyna.syslova@dofe.cz , tel.: +420 725 014 171

Předchozí Další novinky Následující

Podívej se na naše videa

DofE na YouTube

Podpoř dobrou věc

I vy můžete přispět k tomu, aby mladí lidé odhalili svůj potenciál a přistoupili ke svému životu aktivně.

Zůstaň v obraze

Národní kancelář programu vám může každý měsíc zasílat tipy a novinky.

Poslat stránku e-mailem


Ověřovací kód
Ověřovací kód
 

Vyplňte prosím alespoň pole označené hvězdičkou ( * ). Děkujeme

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací