V pondělí 16. května získají dva absolventi Zlatou mezinárodní cenu vévody z Edinburghu přímo z rukou Prince Philipa

V pondělí 16. května získají dva absolventi Zlatou mezinárodní cenu vévody z Edinburghu přímo z rukou Prince Philipa

Tiskové zprávy

5. května 2016

Nadace Mezinárodní cena vévody z Edinburghu slaví 60 let své existence a u této příležitosti pořádá v Londýně mezinárodní slavnostní ceremonii, během které ocení úspěšné absolventy v Buckinghamském paláci přímo Princ Philip, manžel královny Alžběty II a zakladatel této organizace. Z české nadace si pro ocenění jedou dva studenti středních škol – Tereza Fojtíková z Ostravy a Roman Jordán z Českých Budějovic.

Mezinárodní cena vévody z Edinburghu (DofE) je celosvětové ocenění pro lidi ve věku od 14 do 24 let, které je motivuje a podporuje v jejich osobním rozvoji. Mladí lidé si stanovují cíle v pěti oblastech - talent, sport, dobrovolnictví, expedice a akce s pobytem - a s pomocí dospělého mentora usilují o jejich splnění. Po celém světě se zapojily miliony studentů, v ČR se DofE účastní již 1300 mladých lidí. Nadaci založil Princ Philip v roce 1956 a letos tak slavní 60 let své existence. V České republice již působí 20 let.

V rámci oslav 60. výročí bude v Buckinghamském paláci Princem Philipem oceněno 1000 mladých lidí, kteří splnili Zlatou, nejvyšší a nejnáročnější, úroveň programu, během které se ve vybraných aktivitách zlepšovali po dobu minimálně 18 měsíců. Českou republiku budou reprezentovat dva studenti - Tereza Fojtíková (1st International School of Ostrava) a Roman Jordán (Gymnázium J.V. Jirsíka v českých Budějovicích).

Roman se během programu znovu zapojil do fotbalového týmu, zlepšoval se ve zpěvu a se školním sborem navštívil například Polsko, Rumunsko nebo Srbsko a byl dokonce součástí amatérského muzikálu, který měl 16 repríz, a dobrovolně pomáhá v domově důchodců či učí žadatele o azyl češtinu. V rámci expedic se vydal do hor v několika zemích Evropy, ale jak sám říká, nejnáročnější byla nakonec expedice v Čechách: Nejvíce ze všech expedic mě prověřilo zimní táboření, kdy jsme v mrazech a sněhu tábořili na Šumavě. Jako příklad můžu uvést to, jak mi přes noc zmrzly boty a já si místo snídaně vařil právě je. Všechny expedice mě naučily především to, že v horách člověk pozná své pravé já a bez pomoci druhých se neobejde."

Tereza se v programu věnovala například zlepšování v boulderingu a snowboardingu či psaní článků a natáčení videí. V rámci dobrovolnických aktivit přispěla k realizaci projektu Walkthrough Gallery na podporu mladých umělců, vedla děti ve Skautu a stala se aktivní členkou studentského parlamentu. Také ona své schopnosti prověřila během expedic. Tereza si je jistá, že všechny tyto aktivity se jí v budoucnu budou hodit: „Byla jsem odhodlaná a vytrvalá. Po zkušenostech s DofE jsem schopná pracovat v týmu a dovést věci k úspěšnému konci. Jsem si jistá, že získané zkušenosti a dovednosti využiji dále v mém studijním i pracovním životě.“

Ocenění s sebou přináší prestiž, jelikož cena a s ní spojený mezinárodně platný certifikát jsou pozitivně vnímány v řadě zemí po celém světě a jsou zaštítěny britskou královskou rodinou. Účastníci naleznou snáze uplatnění na trhu práce či budou zvýhodněni při přijímacím řízení na řadu tuzemských i zahraničních škol.

 

Kontakt pro média: Zuzana Blahutová, zuzana.blahutova@dofe.cz, tel.: +420 775 275 027

Předchozí Další novinky Následující

Podívej se na naše videa

DofE na YouTube

Podpoř dobrou věc

I vy můžete přispět k tomu, aby mladí lidé odhalili svůj potenciál a přistoupili ke svému životu aktivně.

Zůstaň v obraze

Národní kancelář programu vám může každý měsíc zasílat tipy a novinky.

Poslat stránku e-mailem


Ověřovací kód
Ověřovací kód
 

Vyplňte prosím alespoň pole označené hvězdičkou ( * ). Děkujeme

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací