Z dětského domova ke královské rodině!

Z dětského domova ke královské rodině!

Tiskové zprávy

1. prosince 2015

Úspěšný absolvent Mezinárodní ceny vévody z Edinburghu (DofE), Lukáš Kotlár (19), dokazuje, že dětský domov ani romská národnost nemusí být v životě překážkou. Lukáš navštívil Londýn, aby reprezentoval Českou republiku na významné společenské události zaměřené na podporu speciálních projektů DofE, kterou hostila Jeho královská výsost princ Edward, hrabě z Wessexu s manželkou Sophií, hraběnkou z Wessexu a spolupořádala britská centrála Nadace Mezinárodní ceny vévody z Edinburghu. Na Lukáše čekala výzva v podobě proslovu před členy královské rodiny a vzácnými hosty z řad významných podporovatelů DofE, při kterém představil svůj příběh. Jedním z ctěných hostů byl i předseda správní rady DofE v České republice Jiří Zrůst, Senior Managing Director, Macquarie Infrastructure and Real Assets, dlouhodobý podporovatel nadace DofE v ČR.

Lukáš žije v dětském domově v Uherském Ostrohu a díky stipendiu od Nadace The Kellner Family Foundation studuje na osmiletém gymnáziu Open Gate. Má rád hudbu, sport a média a je hrdým absolventem všech tří ocenění. Účast v DofE považuje za nedílnou součást svého života. "DofE mi přinesla zážitky na celý život. Během let strávených s DofE jsem získal nové přátele a zlepšil své společenské a komunikační schopnosti, naučil jsem se jak přežít v přírodě i efektivně plánovat svůj čas. Zjistil jsem také, že dokážu vše, o čem sním", vysvětluje Lukáš, který svou pílí a cílevědomostí dosáhl až na Zlatou úroveň.

Již přes rok je šéfredaktorem časopisu Zámeček, čtvrtletníku pro všechny dětské domovy v České republice, do kterého psal už od svých 14 let. I když si díky DofE vyzkoušel různou dobrovolnou činnost, podílení se na tvorbě Zámečku je pro něj zásadní.

"V DofE jsem vždy dělal to, co mne bavilo. Vyzkoušel jsem mnoho dobrovolných, sportovních i hudebních aktivit. Nejvíc se mi ovšem líbila možnost pomáhat druhým. Moje působení v Zámečku je pro mne naplňující a smysluplné, můžu totiž pomoci dětem z prostředí, ze kterého sám pocházím,“ dodává.

Svých úspěchů Lukáš dosáhl i díky podpoře české DofE. Příležitost představit svůj příběh členům britské královské rodiny by se Lukáši bez DofE nikdy nenaskytla. Organizace pomáhá dětem a mladým lidem rozvíjet svůj talent a plnit osobní ambice prostřednictvím programu, ve kterém si volí vybrané aktivity a k nim si stanovují cíle. On sám o programu říká: „DofE vnímám jako úžasnou možnost pro dospívající děti z různých prostředí. Je to šance pro všechny.“ Kromě této akce měl možnost jet na expedici do Rumunska a strávit dva měsíce v Bulharsku. Všechny tyto příležitosti mu pomáhají v osobním růstu a motivují ho k dosahování dalších velkých výzev.

Další inspirující příběhy účastníků DofE naleznete zde: http://www.dofe.cz/cz/pribehy-absolventu/  

Více na www.DofE.cz.

Kontakt pro média: Kristýna Syslová, kristyna.syslova@dofe.cz , tel.: +420 725 014 17

Mezinárodní cena vévody z Edinburghu (DofE) je celosvětové ocenění pro lidi ve věku od 14 do 24 let, které je motivuje a podporuje v jejich osobním rozvoji. Mladí lidé si stanovují cíle ve čtyřech oblastech - talent, sport, dobrovolnictví a expedice - a s pomocí dospělého mentora usilují o jejich splnění. Po celém světě se zapojily miliony studentů, v ČR se DofE účastní již téměř 1000 mladých lidí.

Open Gate je první ryze české gymnázium certifikované od roku 2009 k výuce podle standardů International Baccalaureate Diploma Programme, který je celosvětově uznáván univerzitami, včetně těch nejprestižnějších, a na některých nahrazuje přijímací zkoušky. Posláním školy je nabídnout studijně nadaným mladým lidem možnost naplnit svůj potenciál, bez ohledu na jejich rodinné či finanční zázemí. Finanční podporu studentům, kteří do Open Gate přichází z dětských domovů, pěstounských či neúplných rodin nebo i úplných rodin s nízkými příjmy, poskytuje Nadace The Kellner Family Foundation.

Photo © Fergus Burnett Photography

Předchozí Další novinky Následující

Podívej se na naše videa

DofE na YouTube

Podpoř dobrou věc

I vy můžete přispět k tomu, aby mladí lidé odhalili svůj potenciál a přistoupili ke svému životu aktivně.

Zůstaň v obraze

Národní kancelář programu vám může každý měsíc zasílat tipy a novinky.

Poslat stránku e-mailem


Ověřovací kód
Ověřovací kód
 

Vyplňte prosím alespoň pole označené hvězdičkou ( * ). Děkujeme

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací