The Duke of Edinburghs International Award

 • World's leading
  youth achievement award

Mezinárodní cena vévody z Edinburgu je prestižní vzdělávací program pro mladé lidi, který tě podporuje v osobním rozvoji a získávání dovedností uplatnitelných v budoucím životě a práci. Přidej se i ty k více než 8 milionům úspěšných absolventů napříč 140 zeměmi světa.

 • Join us

  Pokud je ti 14 až 24 let, neváhej a zapoj se v rámci jednoho z DofE center do programu. Získáš svého vedoucího, který ti bude pomáhat ve tvé cestě DofE.

  How to join

 • Oblasti programu

  Urči si a splň celkem 4 výzvy - ve sportu, rozvoji talentu, dobrovolnictví a dobrodružné expedici ve třech úrovních, od bronzové (6 měsíců trvání) až po zlatou (18 měsíců)

  More information

 • Life after DofE

  Získej prestižní, celosvětově uznávaný zlatý, stříbrný nebo bronzový certifikát, který ti předá jeden z DofE patronů na slavnostní ceremonii.

  More information

What is happening

 • Ivan Matéjic

  DofE stories

  Ivan Matéjic

  Just a few years ago I was a typical grammar school students fulfilling his school tasks and not doing much more. I can’t even say I was hugely dissatisfied with it, only that since I had too much free time after school, so I was often bored. One day I decided to change and I said to myself “That was enough, I need to start doing something with myself”. Thanks to inspiration that came from my school I started the DofE challenge.

  Whole story More DofE stories

 • Lucie Leišová

  DofE stories

  Lucie Leišová

  Water is my world, I cannot imagine my life without swimming, which I have been doing since I was 13. Once the swimming pool became too tight for me, I wanted to move further. Thanks to the support from DofE my dream came true and I could plunge into the wild waves of Gibraltar

  Whole story More DofE stories

 • Markéta "Peggy" Marvanová

  DofE stories

  Markéta "Peggy" Marvanová

  I am the cheerful Peggy and I constantly like to seek new adventures. Cycling is my huge passion and I like to overcome my fears and to help disabled people. Thanks to DofE I could connect these three passions of mine when I completed the longest off-road cycling race in the world called the Great Divide Tour (4418 km in total), which was the aim of my sports activity for the gold level DofE certificate.

  Whole story More DofE stories

 • Tereza Fojtíková

  DofE stories

  Tereza Fojtíková

  When I joined the programme three years ago I had no idea about how much I could experience and achieve. What made me join? I always felt attracted by challenges, adventures and by overcoming my own fears. I always felt motivated to try something new and DofE seemed to offer an ideal opportunity for all of this.

  Whole story More DofE stories

 • Michal Zapletal

  DofE stories

  Michal Zapletal

  Being active and involved in various activities is my idea of living. DofE supports that and that is the main reason why I decided to take part in completing the Award. I would not be able to live happily without sport, meeting new people and trying out new stuff. DofE allows me to keep track of what I do and enjoy it even more when being awarded.

  Whole story More DofE stories

Patroni programu

Cenu DOfE podporuje řada významných českých osobností Jakub Vágner, Marek Eben, Lejla Abbasová, Dan Přibáň, Klára Nademlýnská a další...

Seznámit se s patrony

Check our videos

DofE on YouTube

Contribute to change

You too can help young people unreveal their potential and approach life with courage.

Stay up to date

The National Office of the DofE Award can send you monthly news.

Send page by e-mail


Verification code
Verification code
 

Please fill in at least the fields marked with an asterisk ( * ). Thank you

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací