O programu

O programu

Jak funguje program DofE

Program je pro všechny ve věku od 14 do 24 let.

Spočívá v tom, že se pravidelně věnuješ aktivitám ze tří oblastí, každé z nich 1 hodinu týdně. Oblasti DofE jsou pohyb, dovednost a dobrovolnictví. U každé aktivity si stanovíš určitý cíl, který tě bude motivovat a posouvat dál. Na závěr ještě absolvuješ týmovou expedici v přírodě. Celou svou cestu programem zaznamenáváš do online aplikace, a když potřebuješ pomoc, máš k dispozici vedoucího, který ti poradí.

Program DofE

Co ti to přinese?

  • zlepšíš se ve věcech, které tě baví
  • obdržíš mezinárodně uznávaný certifikát
  • najdeš si čas na pomoc druhým
  • získáš skvělé zkušenosti, které se hodí do budoucího života
  • na své DofE aktivity můžeš získat finanční podporu z Fondu DofE

Náplň programu

Délka trvání programu záleží na tom, kterou si zvolíš úroveň. Na výběr je bronzová, stříbrná a zlatá. Pokud si vybereš zlato, čeká tě kromě 4 základních oblastí ještě rezidenční projekt, který můžeš absolvovat v Česku i v zahraničí.

Dovednost
Pohyb
Dobrovolnictví
Expedice
Rezidenční projekt
Bronzová úroveň
3 měsíce + 3 měsíce

Aktivitám se věnuješ minimálně 3 měsíce. Navíc si z nich vybereš jednu, které se věnuješ o 3 měsíce déle.

2 dny (1 noc)

Absolvuješ týmovou expedici v přírodě.

Pouze pro zlatou úroveň
Stříbrná úroveň
6 měsíců + 6 měsíců

Aktivitám se věnuješ minimálně 6 měsíců. Pokud nejsi držitelem bronzové Ceny vévody z Edinburghu, vybereš si z nich jednu, které se budeš věnovat o 6 měsíců déle.

3 dny (2 noci)

Absolvuješ týmovou expedici v přírodě.

Pouze pro zlatou úroveň
Zlatá úroveň
12 měsíců + 6 měsíců

Aktivitám se věnuješ minimálně 12 měsíců. Pokud nejsi držitelem stříbrné Ceny vévody z Edinburghu, vybereš si z nich jednu, které se budeš věnovat o 6 měsíců déle.

4 dny (3 noci)

Absolvuješ týmovou expedici v přírodě.

5 dní (4 noci)

Rezidenční projekt můžeš absolvovat v Česku i zahraničí.

Dobrovolnictví

Při dobrovolnictví můžeš pracovat na sobě, ale u toho také pomáhat druhým. Bude potřeba rozvinout svou toleranci, zodpovědnost a trpělivost. Kromě doučování spolužáků sem patří uklízení lesa, práce s dětmi, pomoc v potravinové bance a mnoho dalšího. Na další možnosti dobrovolnictví se můžeš zeptat svého vedoucího.

Kde lze plnit dobrovolnictví
Dobrovolnictví

Pohyb

Pohybová aktivita ti pomůže zlepšit výkon a fyzickou kondici. Možná zapracuješ na týmové spolupráci při volejbalu nebo potkáš nové lidi při bruslení. Nemusíš být nejlepší a vyhrávat medaile, stačí se chtít posunout o kousek dál. Naučíš se také dbát na zdravý životní styl.

Kde lze plnit pohyb
Pohyb

Dovednost

V této oblasti máš na výběr z mnoha možností. Od hry na hudební nástroj přes studium cizích jazyků až k vaření či programování. Stanovíš si dosažitelné cíle, a tím se zdokonalíš ve svých schopnostech, zapracuješ na svém talentu nebo získáš úplně nové dovednosti. Důležité je, že tě to bude bavit.

Kde lze plnit dovednost
Dovednost

Expedice

Expedice je pro tebe výzvou k překonání obav z neznámého a také příležitostí vyrazit s partou na několik dní do přírody a objevovat zajímavá místa v České republice i zahraničí. Expedice má vždy nějaký účel, například mapování zapomenutých míst, sběr rostlin do herbáře nebo zdolání celého sjízdného úseku řeky.

Kde lze plnit expedice
Expedice

Rezidenční projekt

Čeká tě, pokud se rozhodneš plnit zlatou úroveň DofE. Seznámíš se s novými lidmi a využiješ znalosti a dovednosti, které jsi získal během plnění ostatních oblastí DofE. Pojedeš na místo, které neznáš, a budeš se věnovat něčemu zajímavému a smysluplnému. Můžeš jet na tábor, vzdělávací pobyt nebo se třeba zúčastnit dobrovolnického projektu.

Kde lze plnit rezidenční project
Rezideční projekt

Zapoj se do DofE!

Je to jednoduché a zabere ti to 2 minuty. Začít můžeš kdekoli a kdykoli

Historie DofE

Historie

Program byl založen v roce 1956 princem Philipem, manželem královny Alžběty II., a dnes funguje ve 130 zemích světa.

Jak to začalo?
Absolventi

Absolventi

DofE má v České republice už několik tisíc úspěšných absolventů. Nech se inspirovat jejich příběhy a staň se jedním z nich.

Poznej absolventy
Patroni

Patroni

DofE podporují známé české osobnosti, kterým záleží na rozvoji mladých lidí. Můžeš se s nimi setkat na slavnostních ceremoniích.

Více informací
Tým DofE ČR

Tým DofE ČR

Za fungováním programu DofE stojí mnoho skvělých lidí. Seznam se s naším týmem a zjisti, jak to u nás chodí.

Poznej náš tým